Rajčata během kvetení vyžadují zvláštní péči. Potřebují naši pomoc, aby tímto procesem prošla bez problémů a mohla se nám odvděčit vydatnými a lahodnými plody. Zejména důležité je v tomto období pravidelné hnojení, které rostlinám dopřeje potřebné živiny. Čím lépe se o rajčata budete starat, tím bohatší a chutnější úrody se dočkáte.
Bez draslíku se neobejdou
Rajčata během kvetení potřebují dostatek draslíku. Díky němu mohou lépe hospodařit s vodou, což je nezbytné pro bohaté kvetení a tvorbu nových plodů. Díky draslíku jsou rajčata navíc chutnější a voňavější. Aby byla dobře zásobená draslíkem, měli byste půdu kolem nich každých 5 až 7 dní posypat popelem. Na jeden keřík se doporučuje zhruba jedna polévková lžíce.
Popel je nejlepší trochu zapracovat do zeminy. Poté ho zalijte, aby se dostal ke kořenovému systému. Popel lze přidávat také ve formě tekutého hnojiva – stačí do 10 litrů vody přidat půl sklenice a důkladně promíchat. Každý keř by se měl zalít zhruba půl litrem této vody a takové hnojení by se mělo opakovat jednou za dva týdny.
Hnojivo z kvasnic a jódu
Kvasnicové hnojivo je mezi zahrádkáři velmi oblíbené. Není divu, je totiž levné, účinné a bohaté na spoustu minerálů a vitamínů. K jeho výrobě je třeba rozpustit 10 gramů suchého droždí v kbelíku s vodou a nechat roztok dva dny stát. Po této době zřeďte koncentrát vodou v poměru 1 : 9. Díky tomuto hnojivu bude úroda hojná co do velikosti i množství.
Jód je podobně důležitý jako draslík, a to nejen při pěstování zeleniny. Naštěstí se dá snadno sehnat, zakoupíte ho v každé lékárně. Hnojení rajčat jódem způsobí, že poupata se vyvinou rychleji, bude jich víc a navíc budou chráněná před mnoha nemocemi a škůdci. Na výrobu kapalného hnojiva budete potřebovat 10 litrů vody a 3 až 4 kapky jódu. Směs důkladně promíchejte a zalijte s ní keře, jako byste to udělali s běžnou vodou.
Zdroj: https://gardening.org/best-homemade-tomato-fertilizers-for-every-growth-stage/