Tři kroky k dokonalému trávníku: ani tuhá zima mu neublíží, na jaře se znovu zazelená

V zimě mu ve většině případů nevěnujeme pozornost. Nevypadá dobře, zvláště pokud na něj působí počasí, případně i nánosy sněhu. Ale rádi byste, aby vaši jarní zahradu zdobil hezký, úhledný trávník? Co pro to můžete udělat, jak se o něj postarat?

Postarejte se o krtince

Pokud na vaší zahradě řádil krtek, samo o sobě to trávníku dost ubírá. Všude nevzhledné hromádky. Zbavíte se jich snadno tak, že je rovnoměrně rozprostřete po celé zahradě nebo je můžete použít pro předpěstování sazenic. Ale dejte pozor na to, že krtek se rád vrací. Proto se při zakládání trávníku často používají sítě, které se instalují pod trávník. Krtek pak má smůlu a vy se nemusíte starat na konci zimy o krtince. Další variantou, jak se zbavit krtků na zahradě, jsou různé typy plašiček na krtky, pokud se k vám stále rádi vrací.

Zdroj obrázku: Freepik

Válcujte

Další možností, jak trávník udělat hezčí na pohled, je válcování. Je potřeba si rozmyslet, zda je to zrovna u vašeho trávníku potřeba. Válcují se jen lehčí půdy, u těžších to vůbec není potřeba. Pokud válcujeme těžší půdu, špatně se pak do ní dostávají živiny. Provádíme to na konci zimy nebo na začátku jara, jen výjimečně se to dělá i mimo toto období. Četnost je na vašem zvážení, trávník vypadá hezky, ale pokud se to dělá častěji, ničí se. Většinou se používá 50kg válec.

Doporučený článek:  Ocet na zahradě upraví pH půdy, zbaví nářadí rzi a zlikviduje plevel

Nezapomeňte na vertikutaci

Odstraníme z trávníku nečistoty a zbytky odumřelých rostlin. Současně se musíme zbavit i drnů. Trávník provzdušníme, aby měly nové rostliny prostor k růstu. Pak přijde na řadu řádné prokypření půdy. Na tyto činnosti existují speciální hrábě (ruční vertikutátor), v případě velké plochy pak elektrické. Tento typ péče o trávník provádějte vždy za suchého počasí. Zbavíte se tak všech zbytků ušlých rostlin, listí a mechu. Trávník by se měl vertikutovat každý rok po třech až čtyřech letech od založení trávníku.

Zdroj: https://www.thespruce.com/winter-lawn-care-tips-2152907