Ocet je univerzální prostředek k čištění, ne se vším lze kombinovat

Ocet se mísí se sodou, s kyselinou citronovou a jinými přísadami. Smíchané roztoky používáme v domácnosti k čištění různých povrchů, na zahradě jako účinný fungicid a jinde. Jenže věděli jste, že některé látky, které se mísí s octem, se navzájem ruší? Jednoduše přestávají fungovat. Navíc mohou vytvářet i nebezpečné chemické reakce, které ohrožují zdraví, ale i předměty, které s tekutinou chcete čistit.

Ocet a mýdlové vločky

Ocet a mýdlové vločky k sobě nepasují. Mýdlo je příliš zásadité a ocet je velmi kyselý. Pokud je smícháte dohromady, funkce mýdla se ničí a vzniká pouze jakýsi roztok, ve kterém zůstane zmýdelněný tuk. Výsledkem je tekutina, která ne příliš dobře funguje jako čisticí prostředek.

Doporučený článek:  Tipy pro vyčištění různých typů radiátorů: od ocelových po hliníkové
Zdroj obrázku: Freepik

Peroxid vodíku

Peroxid vodíku a ocet také ne. V kombinaci s octem tvoří kyselinu peroctovou. Obě suroviny jsou vysoce dezinfekční a korozivní. Taková látka by v žádném případě neměla přijít na kůži a už vůbec ne do blízkosti očí. Může také dráždit dýchací systém. A pokud se dostane do blízkosti se dřevem, zanechá nehezké skvrny, kterých se již nezbavíte. Pozor také na kuchyňské desky nebo podlahy.

Bělidlo a milovaný ocet

I tyto dvě látky k sobě bezesporu nepasují. Bělidlo je většinou složeno z chloru a v kombinaci s kyselinou octovou produkuje plyny, které jsou pro tělo toxické. Jakmile se směs těchto dvou surovin dostane na kůži, spálí vás. To stejné platí i pro oči či dýchací systém.

Doporučený článek:  Okurka zbaví domácnost mravenců šetrným způsobem
Zdroj obrázku: Freepik

Tyto dvě tekutiny jednoznačně nemíchejte dohromady. Bělidlo má velmi silné účinky, takže bude stačit samostatně. To stejné platí i u octa. I on má velmi silné účinky. Pokud jej nastříkáte na vodní kámen na bateriích či ve vaně a necháte chvíli působit, bude účinkovat stejně jako kdejaký chemický prostředek.

Závěrem

Nikdy nekombinujte dva prostředky, které mají mít stejný účinek. Nikdy nevíte, jak takové smíchané látky budou reagovat. Můžete se spálit nebo nadýchat jedovatých plynů.

Zdroj: https://www.yahoo.com/lifestyle/three-things-never-mix-vinegar-215447866.html