Úroda rajčat bude letos bezkonkurenční. Díky jedinému triku se keříky obsypou šťavnatými plody

Pokud nechcete používat chemická hnojiva a chtěli byste rajčatům dopřát nějaké živiny navíc, obrátit se můžete na přírodní hnojiva. Velkou výhodou takových hnojiv je, že je dokážete připravit levně, protože většinu potřebných věcí máte už určitě doma. Navíc jsou šetrné k vaší zahradě i k celému životnímu prostředí.

Vlastnosti banánové slupky

Toto ovoce se v posledních letech stalo jedním z nejoblíbenějších, která se objevují na našem jídelníčku. Možná jste ale nevěděli, že slupka, která většinou skončí v koši, obsahuje velké množství živin, které mohou pomoci vašim rostlinám. V jejím složení dominuje hlavně draslík a fosfor. Je to právě tato dvojice, která určuje účinnost přírodního hnojiva pro rajčata.

Doporučený článek:  Vaječné skořápky jsou výživným hnojivem, na zahradě pomůžou také proti slimákům

Tyto prvky dokážou stimulovat rostlinu ke kvetení, imunizují ji proti chorobám a také mají příznivý vliv na chuť zeleniny. Příznaky nedostatku draslíku v rostlině můžou být například pomalý nebo úplně zastavený růst rostlin, žloutnutí spodních listů, nerovnoměrné zrání plodů a oslabení kořenového systému.

Zdroj obrázku: Freepik

Domácí hnojivo pro rajčata

Pro přípravu hnojiva z banánových slupek je dobré zvolit ovoce z ekologického zemědělství. Pokud však tuto možnost nemáte, budete muset slupku důkladně umýt, abyste z ní odstranili veškeré nečistoty a stopy chemických přípravků na ochranu rostlin. Následně vložte banánovou slupku do litrové nádoby. Dříve ji můžete nakrájet na menší kousky. Nádobu dobře uzavřete a nechte týden odstát.

Doporučený článek:  Rozkvetlé růže jsou chloubou každého zahradníka. Díky správnému seříznutí budou rok od roku krásnější

Pokud nespěcháte, můžete nechat hnojivo stát i dva týdny. Pak už jen stačí vyndat slupku a hnojivo před použitím zředit vodou v poměru 1 : 4. Směs nalijte do láhve s rozprašovačem a postříkejte vzdušné části rostlin. Je důležité si to naplánovat brzy ráno nebo večer. Postřik rajčat na plném slunci by mohl vést k popáleninám listů. Hnojivo můžete používat jednou týdně.

Zdroj: https://www.homesandgardens.com/advice/banana-peels-as-fertilizer