Ušetřit palivo pomůžou zdánlivě bezvýznamné kroky, ve výsledku se ale spotřeba rapidně sníží

Když vidíte, jak rychle rostou ceny pohonných hmot, možná budete přemýšlet nad tím, jak co nejvíce ušetřit. Můžete si k tomu dopomoci hned několika způsoby. Bude to úleva nejen pro vaši peněženku, ale také pro životní prostředí. Jednoduše si ukážeme, jak šetřit nejen samotné palivo, ale také peníze a technický stav vozidla.

Z parkoviště vyjeďte hned, nečekejte na zahřátí motoru

Děláte to možná stejně jako spousta dalších lidí. Existuje totiž mýtus, který udává, že než vyjedete z parkovacího místa, měli byste zahřát motor. Jestli ale chcete ušetřit palivo, nastartujte a ihned vyjeďte. Díky tomu spotřebujete méně paliva a vaše jízda bude také ekonomičtější. Je také nutné opatrně brzdit. K tomu můžete využít motor namísto zašlapávání pedálu.

Doporučený článek:  Živý i umělý vánoční stromek může být krásný. Záleží na dobrém výběru

V hustém provozu to stojí za to vyzkoušet, protože tím šetříte motor a také množství paliva, které spotřebujete. Pokud ale bude nutné zabrzdit prudčeji, je jasné, že nebudete brzdit pomaleji motorem, ale šlápnete na pedál. Důležité je také umět řadit. Na jedničku jezděte pouze při rozjezdu. Co nejdříve pak zařaďte další stupeň. Nevytáčejte motor do obrovských otáček, protože tím můžete motoru pouze uškodit.

Zdroj obrázku: Freepik

Zkuste si naplánovat trasu a jezděte stejným tempem

Většina automobilů dnes má palubní počítače, které ukazují, kolik kilometrů najedete, nebo množství spotřebovaného paliva. Proto je dobré si delší trasy plánovat, protože tím ušetříte nejen palivo, ale také čas strávený za volantem. Pokud navíc pojedete stále stejnou rychlostí, můžete tím ušetřit spoustu paliva a také peněz.

Doporučený článek:  Koupelny bývají plné maličkostí, některé věci v ní ale překvapivě nemají co dělat

Velký vliv na ekonomickou jízdu má také používání klimatizace. Proto ji používejte pouze v nutných případech. Mějte při tom vždycky zavřená okna a nepouštějte ji na dlouhou dobu. Nutné je také pečovat o technický stav svého vozidla. Čím lépe na tom bude, tím více ušetříte, a to nejen za samotné palivo.

Zdroj: https://www.theaa.com/driving-advice/fuels-environment/drive-economically