Pokud bychom sepsali seznam nejčastějších rostlin, které zdobí naše parapety, na jedné z prvních příček by se určitě objevily orchideje. To není překvapivé, jelikož tyto rostliny bohatě kvetou a zdobí okna kaskádami barevných květenství. V létě si zaslouží zvláštní pozornost, proto jim v tomto období musíte věnovat trochu času.
Potřebují světlé a vlhké místo
Orchideje si jen těžko spletete s jinou rostlinou. V přirozených podmínkách rostou v tropickém a vlhkém klimatu. I když se může zdát, že je těžké vytvořit jim v domácnosti optimální podmínky, stačit jim bude světlý okenní parapet, průhledný květináč, dostatek vláhy a občasné přihnojení. V létě musíte dbát především na správné zavlažování. Je třeba je zalévat častěji, ale méně vydatně, jelikož příliš mnoho vody by mohlo vést k plísni a hnilobě kořenů.
Vodu nejprve nalijte do květináče, počkejte několik minut a opět sceďte. Druhým způsobem je vložit rostlinu i s květináčem do kbelíku s odstátou vodou na půl hodiny a poté vytáhnout a počkat, než přebytečná voda odteče. Květináč samozřejmě musí mít drenážní otvory a voda musí mít pokojovou teplotu.
Nezapomeňte rostliny hnojit
Rostlině musíte také zajistit vlhké prostředí. Můžete ji kropit klasickým rozprašovačem, ale vyhněte se listové růžici, kde se může tvořit plíseň. Květináč ale také můžete postavit na tác naplněný oblázky a vodou, která se bude postupně odpařovat. Neopomíjejte ani hnojení, které orchidejím zajistí dostatek živin a sníží pravděpodobnost napadení houbovými chorobami a škůdci.
Není třeba používat chemická hnojiva, účinné jsou i domácí prostředky. Hnojit můžete například banánovými slupkami, nesolenou vodou zbylou po vaření zeleniny nebo hodně zředěným pivem. Pokud orchidej během kvetení vybledla, ukončete hnojení a omezte zálivku. Po odkvětu zastřihněte odumřelé části a v případě potřeby přesaďte.
Zdroj: https://orchidrepublic.com/blogs/flower-care/easy-summer-care-tips-for-your-orchid-plants