V září je důležité připravit záhony i rostliny na novou sezonu

Po jarním a letním maratónu na zahradě nenastává klid a zahálka, jak by si mnozí mohli myslet, ale zase jen tvrdá práce. První podzimní měsíc totiž rozhoduje o tom, jak bude vypadat další sezóna. Září je proto obdobím, kdy se sbírá a uskladňuje úroda, připravují se záhony nebo se zahnojuje. Jaké všechny úkoly před pěstiteli stojí? Na co se nesmí zapomenout, aby jaro započalo na zahradě v plné síle?

Sběr zeleniny i bylinek

V prvních zářijových dnech panují ještě příjemné teploty, proto je ideální doba na sklizeň teplomilné zeleniny, jako jsou papriky, rajčata nebo okurky. Zapomenout se nesmí ani na cukety nebo dýně, které by se neměly nechávat na zemi do prvních mrazíků. Až do konce měsíce naopak vydrží v zemi kořenová zelenina včetně mrkve, červené řepy nebo celeru. Nesmí se zapomenout ani na bylinky, jako jsou kopr, šalvěj, libeček nebo tymián, které se mohou usušit nebo zamrazit do zásoby.

Doporučený článek:  Dřevěný popel je škoda jen tak vyhodit. Zahrada bude díky němu plná krásných rostlin
Zdroj obrázku: Freepik

Příprava záhonů na jaro

V řádcích roste ještě letošní úroda, je však nutné už myslet na příští rok, proto se musí po sklizni záhony dokonale zbavit rostlinných zbytků. Plevel nebo postižené rostliny plísněmi je vhodné spálit, ostatní se může uložit na kompost včetně shrabaného listí a drobných větviček. Obdobně se postupuje u záhonků s okrasnými rostlinami. Září je také čas na sadbu jarních cibulovin, začíná se narcisy a řebčíky, pokračuje se sněženkami a hyacintami, konec měsíce patří tulipánům.

Doporučený článek:  Hortenzie potřebuje dostatek vody a správný typ půdy

Přesazování a množení květin

Kdo ještě nestihl přesadit nebo nařízkovat pivoňky nebo plamenky, má rozhodně nejvyšší čas. Obdobně se doporučuje vysazení dvouletek, mimo jiné macešek, sedmikrásek nebo zahradních zvonků. Termín současně hoří pro trvalky a různé okrasné keře, které se vysazují přímo do země, jedná se zejména o různé kultivary hortenzií, o vřes nebo o třapatkovku, která je známá pod názvem echinacea. Při pravidelném odstraňování odkvetlých květů z letních trvalek je možné se ještě těšit na podzim z barevných květů. Co dále zbývá? Rozhodně hnojení, rostlinám je třeba dodat draslík, fosfor nebo hořčík, aby mohly přečkat zimu a na jaře se probudit v plné síle.

Zdroj: https://www.housebeautiful.com/uk/garden/seasons/a38132734/autumn-garden/