Chřipka vs. nachlazení: Jak spolehlivě poznat rozdíl?

Chřipka je respirační onemocnění virového původu. Příznaky, které si provázejí, jsou vysoká horečka (více jak 38 stupňů), únava, bolest hlavy, celková slabost, bolest svalů a hrudníku. Kýchání a ucpaný nos jsou spíš příznakem obyčejného nachlazení. Virus chřipky během let mutuje, a proto je nutné očkování na tuto nemoc neustále opakovat. Které nemoci často zaměňujeme za chřipku?

Covid-19 nebo hepatitida A či B

V posledních dvou letech se bohužel hodně potýkáme s virem Covid-19 způsobeným virem SARS-CoV-2. Jak se liší od chřipky? Důležité je, že Covid-19 má obrovské množství příznaků a nemusíte trpět každým z nich. Je charakteristický především faktem, že velká část pacientů s koronavirem ztrácí chuť a čich, což se u jiných onemocnění nevyskytuje. Navíc chřipka se projeví mnohem rychleji (2 dny) než Covid-19 (6 dnů).

 

Virus hepatitidy A má podobné příznaky jako chřipka. Patří mezi ně bolesti hlavy, nechutenství, bolesti břicha, ospalost a slabost. Vyskytuje se ovšem velmi vzácně. Pacienti s hepatitidou B zažívají horečky, ale často mají žloutenku, která se projevuje tmavě zbarvenou močí a zažloutlým očním bělmem. To u chřipky rozhodně nehrozí.

Mononukleóza nebo borelióza

Mononukleózu způsobuje virus EBV. Přenáší se slinami, ale můžete se nakazit i krví nebo pohlavním stykem. Pacienti si obvykle stěžují za bolest v krku, zvětšené lymfatické uzliny, kašel a horečku. Na rozdíl od chřipky se ovšem objevuje také zvětšení sleziny a horečky trvají zhruba dva týdny. Navíc budete mít jistě také rýmu, která pro chřipku není typická.

Borelióza je onemocnění, kterou přenáší klíšťata. Charakteristickým příznakem je erytém, který se nachází v místě kousnutí klíštěte. V následujících dnech či týdnech se může objevit teplota, rýma a další typické příznaky pro nachlazení. Pokud jste ale měli klíště, musíte okamžitě navštívit svého lékaře. V dalších fázích nemoci totiž může dojít k paralýze lícního nervu, artritidě nebo meningitidě.

Zdroj: https://www.cdc.gov/flu/symptoms/coldflu.htm