Některé zlozvyky zbytečně komplikují život, zbavit se jich není snadné

Pravidelné aktivity a zvyky jsou pro naše životy pozitivní, nicméně existují i takové návyky, kterými si dokážeme až komplikovat život. Tak či tak každý z nás dělá alespoň jednu věc, jež ho provází léta a je snad nemožné se jí zbavit. Často se ovšem jedná o absurdní zvyk. Ovšem i tak odbourávání vžitých, byť někdy nesmyslných návyků není jednoduché. Tyto zlozvyky jsou občas mylně zaměňovány s obsedantně kompulzivní poruchou.

Nejste v tom sami

Pokud jste si vědomi svých zvyklostí, možná se za ně stydíte nebo si říkáte, že v tom musíte být určitě sami. Omyl. Spousta lidí dělá během dne věci, nad kterými by jiný nevěřícně vrtěl hlavou.

Díváte se na hodinky či telefon, kolik je hodin, ale jakmile mobil sklidíte, vůbec nevíte, jakou informaci jste do mozku přijali, a tak musíte celý proces opakovat? Několikrát se vracíte domů, abyste se přesvědčili, že jste zamkli dveře? Nebo si nejste jistí, že jste vypojili ze zásuvky žehličku na vlasy či kulmu? Nelze s přesností říct, proč se tohle chování děje. Možná tyto činnosti děláte automaticky a nevědomě. Pokud se chcete zbytečného neustálého ujišťování zbavit, nafoťte si, že jste tu žehličku ze zásuvky opravdu vytáhli. Ušetří vám to kroky.

Zdroj obrázku: Freepik

Zbytečné, ale neškodné

Na rozdíl od kontroly spotřebičů a zamčených dveří jsou i zvyklosti, které jsou jednoduše k ničemu. Přepočítávání písmen ve slově, přepisování slov prstem na nohu či desku stolu nebo přečtení závěru knihy předtím, než ji číst začnete.

Některé návyky děláme ovšem pro náš vnitřní klid a dobrý pocit. Vycházíte ze dveří jedině pravou nohou? Mícháte čaj pouze ve směru hodinových ručiček? Někdo například spí zásadně s rozsvícenou lampičkou, s ponožkami na nohách nebo usíná v poloze na břiše. Jiný zase obědvá jednou konkrétní oblíbenou vidličkou a pije kávu z jediného hrnečku. Díky těmto, byť zbytečným zásadám se můžeme cítit lépe a podpořit náš vnitřní klid.

Jaké (zlo)zvyky děláte vy? Omezují vás nějak?

Zdroj: https://www.scottmiker.com/improving-systems-and-habits/2014/9/17/automatic-habits