Jestli chcete efektivně pěstovat okurky, musíte jim vybrat správné „sousedy“. Ukazuje se, že na tom, co pěstujeme vedle nich, záleží víc, než si mnozí myslí. Častou chybou zahradníků je náhodný výběr rostlin, které vysází do těsné blízkosti, jenže to může mít za následek chudou úrodu. Podívejte se, co k okurkám raději nesázet.
Rostliny si nesmí konkurovat
Důležité je, aby mezi sebou jednotlivé rostliny nesoupeřily o živiny, vodu a sluneční záření. Některé druhy rostlin odpuzují škůdce, což vytváří přirozenou ochrannou bariéru a chrání tím i okolní rostliny. Ve snaze získat bohatou úrodu tráví spousta zahradníků čas studiem problematiky pěstování okurek, výběrem správného stanoviště a přípravou vhodného substrátu a hnojiv. Při nesprávně uspořádané zahrádce ale veškeré úsilí přijde vniveč.
Některé rostliny mohou přebírat živiny, které jsou nezbytné pro růst okurek. Také se nedoporučuje kombinovat rostliny ze stejné botanické skupiny, a to kvůli šíření chorob a škůdců. Pokud je totiž jeden typ napadený ničivými vetřelci nebo infekcemi, rozšíří se na ostatní rostliny mnohem rychleji, než kdybychom vedle sebe měli různé druhy zeleniny.
Rajčata v žádném případě
Například rajčata jsou pro okurky přímo pekelným sousedem. Mají úplně jiné požadavky na teplotu, vlhkost a složení substrátu, proto je poskytnutí správných podmínek oběma druhům vedle sebe zcela nemožné. Okurky by se také neměly sázet spolu s bramborami kvůli zvýšenému riziku bramborové plísně. Paprika, tuřín a dýně jsou také špatnou volbou.
Okurka se snese jen s málokterou rostlinou, a tak musíte pečlivě vybírat, co vedle ní vysadíte. Fungovat může hrášek nebo fazole, případně cibule, česnek, pórek, pažitka nebo kopr. Dobře se jim bude dařit i ve společnosti červené řepy nebo košťálové zeleniny. Škůdce může zastavit vysázení ředkviček nebo lichořeřišnice větší.
Zdroj: https://homeguides.sfgate.com/houseplants-repel-mosquitoes-cockroaches-pests-13771627.html