Žluté nehty mohou být víc než estetický problém. Jsou známkou nepohodlí i vážné choroby

Žluté nehty se objevují nejen na rukou, ale také na nohou. Protože se o tomto problému často nemluví, možná ani nevíte, jak se ho zbavit. Žluté nehty nemusí nutně znamenat nemoc. Mohou se objevit z různých příčin, které se pokusíme objasnit. Kdy je vhodné jít k lékaři a kdy si můžete poradit sami doma?

Co je příčinou žlutých nehtů?

Upravené a čisté nehty jsou ozdobou každého z nás. Péče o ně není nijak náročná, i přesto se může objevit žluté zabarvení. Nehet má především ochrannou funkci. Nehet vyrůstá z kůže a plantární ploténky. Pod nehtem je velmi citlivé místo, a ačkoli jsou nehty tvrdé, mohou se vyskytnout problémy, pokud nemají dostatečnou péči. Právě vzhled nehtů vás může upozornit na zdravotní problémy, které jsou jinak bezpříznakové.

Doporučený článek:  Způsoby, jak efektivně a přirozeně snížit špatný cholesterol

Proč se zaměřit na žlutost nehtů? Jestli jste milovníci barevných nehtů, laky snadno zanechají na nehtech žluté zbarvení. Nehty budou oslabené a také se na nich mohou objevit nevzhledné rýhy. Vyskytnout se může například mykóza nebo jiné problémy kvasinkového původu. Jestli denně nosíte dlouhé hodiny boty a nohy nemají přístup k čerstvému vzduchu, problém žlutých nehtů je na světě.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak se chránit proti plísni nehtů?

Jestli trpíte na plísně, měli byste si dát pozor zejména na to, jakou obuv nosíte. Dávejte si pozor také na to, abyste si s ostatními členy domácnosti nepletli ponožky. Dbejte na hygienu svých nohou, dopřávejte jim pravidelnou péči, také je mějte dostatečně dlouho na čerstvém vzduchu. V bazénu nebo posilovně mějte vždy zakryté nohy alespoň žabkami. Žluté nehty značí nejen mykózu, ale také další onemocnění, která na první pohled nemusí být patrná.

Doporučený článek:  Příjemná sprcha může skončit nečekanými problémy. Tyto chyby dělá mnoho lidí

Jedná se například o cukrovku nebo dnu, značí také spalničky nebo neštovice. Další příčinou žlutých nehtů může být žloutenka typu A nebo B. Právě proto byste měli co nejdříve navštívit lékaře, který provede testy a určí diagnózu.

Zdroj: https://www.healthline.com/health/yellow-nails