Žluté nehty mohou být víc než estetický problém. Jsou známkou nepohodlí i vážné choroby

Žluté nehty se objevují nejen na rukou, ale také na nohou. Protože se o tomto problému často nemluví, možná ani nevíte, jak se ho zbavit. Žluté nehty nemusí nutně znamenat nemoc. Mohou se objevit z různých příčin, které se pokusíme objasnit. Kdy je vhodné jít k lékaři a kdy si můžete poradit sami doma?

Co je příčinou žlutých nehtů?

Upravené a čisté nehty jsou ozdobou každého z nás. Péče o ně není nijak náročná, i přesto se může objevit žluté zabarvení. Nehet má především ochrannou funkci. Nehet vyrůstá z kůže a plantární ploténky. Pod nehtem je velmi citlivé místo, a ačkoli jsou nehty tvrdé, mohou se vyskytnout problémy, pokud nemají dostatečnou péči. Právě vzhled nehtů vás může upozornit na zdravotní problémy, které jsou jinak bezpříznakové.

Proč se zaměřit na žlutost nehtů? Jestli jste milovníci barevných nehtů, laky snadno zanechají na nehtech žluté zbarvení. Nehty budou oslabené a také se na nich mohou objevit nevzhledné rýhy. Vyskytnout se může například mykóza nebo jiné problémy kvasinkového původu. Jestli denně nosíte dlouhé hodiny boty a nohy nemají přístup k čerstvému vzduchu, problém žlutých nehtů je na světě.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak se chránit proti plísni nehtů?

Jestli trpíte na plísně, měli byste si dát pozor zejména na to, jakou obuv nosíte. Dávejte si pozor také na to, abyste si s ostatními členy domácnosti nepletli ponožky. Dbejte na hygienu svých nohou, dopřávejte jim pravidelnou péči, také je mějte dostatečně dlouho na čerstvém vzduchu. V bazénu nebo posilovně mějte vždy zakryté nohy alespoň žabkami. Žluté nehty značí nejen mykózu, ale také další onemocnění, která na první pohled nemusí být patrná.

Jedná se například o cukrovku nebo dnu, značí také spalničky nebo neštovice. Další příčinou žlutých nehtů může být žloutenka typu A nebo B. Právě proto byste měli co nejdříve navštívit lékaře, který provede testy a určí diagnózu.

Zdroj: https://www.healthline.com/health/yellow-nails