Většina lidí jezdí k moři na jih. To pravé bohatství ale najdete jedině u Baltu

Baltské moře je známé pro nádherné pláže a mnoho atrakcí, které nabízí přímořská města. Užít si můžete koupání v moři, které je hlavním důvodem, proč tam lidé rádi vyrazí na dovolenou. Existuje ale ještě jeden důležitý důvod. Baltské moře je pokladnicí jódu, který je velmi důležitý pro celý organismus. Jak může jód ovlivnit naše zdraví?

Jód v Baltském moři posílí naše zdraví

Jód se nachází v mořích po celém světě, ale v Baltském moři je jeho koncentrace nejvyšší. Souvisí to s teplotou vody, protože ve studenější vodě se drží mnohem více. Navíc zde najdete i lepší vzduch a minimum smogu. Pokud chcete jet k moři ze zdravotních důvodů, měli byste zvolit měsíce mimo letní sezónu. V chladnějším a bouřlivém počasí je koncentrace jódu ve vzduchu vyšší. Zdravotní dovolenou byste si proto měli naplánovat mezi listopadem a březnem.

Zdroj obrázku: Freepik

Odborníci doporučují procházky po pláži, i když není zrovna nejlepší počasí. Nejvyšší koncentrace jódu se přitom nachází až 300 metrů od mořského břehu. Pro vstřebání jódu se nemusíte v moři koupat. Stačí vám 45 minut chůze denně u moře. Doporučuje se také chůze naboso, abyste stimulovali nervové receptory a oběhový systém. Jód se do těla ale dostane prostřednictvím dýchacích cest a bude působit antisepticky na kůži. Jód byste měli také doplňovat pomocí stravy. Do jídelníčku přidejte produkty jako:

  • jodizovanou sůl,
  • čerstvou tresku, uzenou makrelu, halibut,
  • sýr eidam, goudu,
  • uzený losos, sardinky v oleji,
  • lískové ořechy, brokolici.
Doporučený článek:  Bez šálku kávy nebo čaje si málokdo představí dokonalé ráno. Pro tělo jsou přitom pohroma

Jak se projevuje nedostatek jódu?

Podle výzkumu nedostatkem jódu trpí více než 60 procent lidí. Projevuje se špatnou funkcí štítné žlázy. Objevit se může přibírání na váze, pocit neustálé únavy nebo horší stav pokožky. Nedostatek jódu ale může být také příčinou hypotyreózy. U dětí může nedostatek jódu zpomalit intelektuální i fyzický vývoj a sexuální dospívání. Děti mají často problémy s pamětí, koncentrací a učením.

Zdroj: https://www.sakarialhopuronsaatio.fi/en/blog/iodine-in-the-baltic-sea-a-new-factor-behind-a-changing-sea.html