Víc než vánoční koření. Skořice provoní zahradu po celý rok, rostliny budou nadšené

Vlastnosti skořice by se měly využít nejen v kuchyni. Přestože aromatické koření je spojeno především se sladkým pečivem, zejména ikonickým jablečným koláčem, fantasticky dokáže doplnit arzenál domácích zahradnických zbraní. Její dezinfekční účinek vám pomůže vyrovnat se s houbovými onemocněními. Může být také spojencem při boji se škůdci.

Prospěšné vlastnosti skořice

Toto oblíbené koření je velmi dobrým zdrojem cenných prvků, především draslíku, hořčíku, fosforu a vápníku. Takový výživný koktejl bude užitečný při posilování rostlin, zvláště pokud byly poškozeny například v důsledku neopatrných zahradnických procedur. Kromě toho se ve složení skořice objevují také polyfenoly, kumariny a diterpeny. Je to právě jejich přítomnost, která činí skořici schopnou vyrovnat se s houbovými chorobami rostlin.

Doporučený článek:  Na jaře potřebuje péči trávník, zahradní jezírko i stromy

Pro pokojové, balkónové i zahradní rostliny existuje stejná šance, že budou napadeny plísní. Jako první si jistě všimnete bílého nebo šedavého povlaku. Obvykle to bývá důsledkem nadměrného zavlažování. Pokud se ptáte, co dělat v takové situaci, jednoduše stačí odstranit povlak a poté rozsypte v květináči skořici a jemně promíchejte s horní vrstvou země. Opakujte každých pár dní a problém s plísněmi rychle zmizí.

Zdroj obrázku: Freepik

Skořice jako záchrana poškozených rostlin

Prořezávání rostlin je důležitým postupem péče, ale nelze popřít, že to může být riskantní. Řezání do rostliny způsobí ránu, která potřebuje čas na uzavření. Během tohoto období se rostliny stávají náchylnější k plísňové infekci. Aby se tomu zabránilo, doporučuje se posypat skořicí místo řezu. Její antibakteriální vlastnosti tady ukážou svou sílu.

Doporučený článek:  Trápit se se mšicemi je zbytečné. Víc než speciální prostředky pomůže geniální trik se stuhou

Zajímavé použití tohoto koření je také při zakořeňování rostlin. Bohaté složení skořice zvyšuje šance na přežití rostliny, správný vývoj kořenového systému a svěží růst. Stačí, když namočíte špičku sazenice do mleté ​​skořice a přenesete ji do připraveného substrátu. Během tohoto procesu se snažte nesetřást koření z rostliny. Skořice poslouží i při boji s hlemýždi, kterých je na zahradách v posledních letech stále více. Rozsypte skořici kolem záhonů a květin a šneci se jim začnou vyhýbat.

Zdroj: https://gardenforindoor.com/cinnamon-as-rooting-hormone/, https://morningchores.com/cinnamon-in-the-garden/, https://www.feathersinthewoods.com/2014/05/spice-it-up-why-plants-love-cinnamon.html, https://www.gardeningknowhow.com/garden-how-to/info/using-cinnamon-on-plants.htm, https://joybileefarm.com/cinnamon-in-the-garden/, https://www.bbcgoodfood.com/howto/guide/health-benefits-cinnamon, https://www.healthline.com/nutrition/10-proven-benefits-of-cinnamon, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4586554/, https://cs.wikipedia.org/wiki/Sko%C5%99ice, https://joybileefarm.com/cinnamon-in-the-garden/