
Zdroj obrázku: Freepik
Co na komáry? Jaký repelent používat? To jsou v létě časté otázky, které lidé řeší. Jednou z častých rad pak bývá používání thiaminu, vitamínu řady B, který je označován jako B1. Užívá se vnitřně nebo zevně pomocí thiaminových náplastí. Ale je opravdu prokázaná účinnost proti dotěrnému bodavému hmyzu, nebo je vhodnější používat proti komárům efektivnější metody?
Účinek thiaminu na tělo
Jak působí thiamin neboli vitamín B1 na tělo? Pro správné fungování organismu je thiamin nezbytný, protože reguluje fungování nervové soustavy a podílí se na syntéze neurotransmiterů. Pomáhá udržovat duševní rovnováhu a zlepšovat náladu, při jeho nedostatku naopak hrozí chronická únava, zhoršení kognitivních funkcí a chmury, nebo přímo depresivní stavy. Kromě toho hraje tento vitamín značnou roli v obranyschopnosti těla, má antioxidační účinky a zlepšuje odvádění toxických látek pryč z těla. Pomáhá ale proti komárům?

Vitamín B1 proti komárům?
Podle mnohých reklam a marketingových textů pomáhá thiamin proti komárům, protože se vylučuje potem a močí, následný zápach pak odrazuje komáry. Doporučují se různé druhy dražé, tabletek nebo náplastí s vitamínem B1, které se aplikují přímo na kůži. Američtí vědci, Anthony Ives a Susan Paskewitzová, se v rámci svého výzkumu pokusili toto tvrzení potvrdit nebo vyvrátit. V rámci svého bádání rozdělili účastníky do dvou skupin, přičemž jedna užívala thiaminové tablety. Následně došlo k pozorování, zda jsou účastníci s placebo atraktivnější pro komáry.
Raději tea tree oil
A výsledek? Užívání nemělo podle dvojice vědců vůbec žádný vliv. Tento závěr podpořily další studie, které neprokázaly větší vliv na odpuzení komárů. A jaké metody jsou tedy efektivnější? Podle mnohých různé esenciální oleje, které neškodí pokožce. Stačí nalít do malé lahvičky s rozprašovačem čistou vodku a přidat 20 mililitrů intenzivního esenciálního oleje, po zamíchání nanést na pokožku, přičemž je nutné se vystříhat kontaktu s očima nebo ústy.
Zdroj: https://www.hsph.harvard.edu/nutritionsource/vitamin-b1/, https://www.nhs.uk/medicines/thiamine-vitamin-b1/about-thiamine/, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16033124/, https://www.researchgate.net/publication/358832133_Thiamine_vitamin_B1_as_an_insect_repellent_a_scoping_review