Voda z brambor je účinný čisticí prostředek i přídavek do přírodní kosmetiky

Lidé milují brambory, a to především pro jejich snadnou přípravu. Není divu, protože je to příloha, kterou si můžete nejen uvařit, ale také usmažit nebo připravit na tisíc způsobů. Brambory můžete využít k přípravě hranolek nebo bramboráků, malé děti můžete potěšit i bramborovou kaší. Vyplatí se pak bramborovou vodu nevylévat, protože vám ještě může posloužit.

Co všechno brambory obsahují?

Brambory při vaření do vody pouští cenné látky a vitaminy, které můžete ještě dále využít. Mezi ty nejcennější patří vitaminy A, D nebo K a také ty ze skupiny B. Dále obsahují draslík, vápník nebo železo. Byla by velká škoda vodu vylévat do dřezu, protože ještě může posloužit nejen v domácnosti, ale také na zahradě. Jak můžete bramborovou vodu využít? Zkusit přilít ji můžete právě do bramborové kaše. Stejně jako do polévky nebo omáčky, které zahustí a budou skvěle chutnat.

S vodou od brambor můžete snadno odstranit také vodní kámen nejen z rychlovarné konvice. Stačí vodu nalít do konvice, zapnout a poté ještě nechat provařit čistou vodou. Po vodním kameni nebudou ani stopy a konvice bude zářit čistotou. Stejně tak můžete bramborovou vodu použít také na rostliny. Bude se hodit jako hnojivo nejen na zahradu, ale potěšíte také pokojové rostliny. Jen v tomto případě pozor na to, aby voda po bramborách nebyla slaná.

Zdroj obrázku: Freepik

Bramborová voda pomůže pokožce i vlasům

Bramborovou vodu pak můžete použít také na vlasy a tělo. Také v tomto případě by neměla být osolená. Použít ji můžete jako oplach na vlasy, ale pozor by si měli dávat ti, kteří mají světlou barvu vlasů. Bramborová voda může vlasy snadno obarvit. Hodí se také na obličej.

Do vody od brambor si můžete ponořit nejen ruce, ale také nohy. Zbavíte se tvrdých pat i jiných částí nohou nebo rukou a jejich pokožka bude vláčná. Stejně tak ji můžete použít na obličej, protože hydratuje a pleť bude vypnutější a zbavíte se nevzhledných vrásek. Navíc zklidní podráždění pokožky.

Zdroj: https://www.littlehouseliving.com/saving-potato-water.html