Poklidná noc může skončit velkou pohromou. Miniaturní nepřátelé mohou zaútočit kdykoli

Ideální prostředí, kde se roztoči, pavoukovci a jiné mikroorganismy cítí jako doma? Ve vaší posteli! Opravdu, prostěradlo a ložní prádlo, deka, polštář i matrace jsou výtečným biotopem pro všechny patogeny, které mohou ohrožovat lidské zdraví. Jedinou obranou je pravidelná výměna textilií, jejich správné praní i obměna lůžkovin. Proč je důležité sledovat frekvenci převlékání, byť je na pohled látka čistá?

Třetina života v posteli

Málokdo si uvědomuje, že celou třetinu života trávíme v posteli. Spánek je nezbytný pro regeneraci a načerpání nových sil, ale vlivem odpočinku v znečištěné posteli se mohou dostat do plic různé patogeny. Mikroorganismy, které se vyskytují v lůžkovinách, mohou mít neblahý vliv na zdraví. V matraci, v dece, v polštáři nebo v ložním prádle se mohou též vyskytovat plísně, jejichž výtrusy vedou ke zhoršení dýchání nebo k rozvoji alergií i u jinak zdravých jedinců. Pravidelné převlékání postele jednou za týden až čtyři týdny je jedinou obranou, jak zdravě odpočívat.

Zdroj obrázku: Freepik

Výměna prostěradla je klíčová

Lidé leží na matraci, kterou kryje prostěradlo. Jedná se o vrstvu, na které ulpívají miliony odumřelých buněk a částeček kůže, protože se pokožka textilie po celou dobu spánku dotýká. Právě prostěradlo se musí podle odborníků měnit každý týden nebo ob týden, aby došlo k eliminaci prachových částic, pozůstatků potu a sekretů, roztočů a dalších mikroorganismů. Praní se musí provádět na 60 stupňů Celsia a na delší prací programy, aby se prádlo dostatečně vypralo a vydezinfikovalo, přidat se doporučuje jedlou sodu k pracímu prášku.

Doporučený článek:  Mastné skvrny v kuchyni pomůže vyčistit ocet, jedlá soda nebo olej

Každodenní větrání a čištění matrací

Trus roztočů nebo spory plísní jsou nebezpečné pro děti, seniory a citlivé jedince, kterým mohou přivodit alergii, ekzém, akné nebo vyvolat astma. Z toho důvodu se miminkům, která nemají vyvinutý imunitní systém, musí měnit lůžkoviny každý týden. Kromě pravidelného praní lůžkovin je vhodné jednou měsíčně matrace všech členů domácnosti dokonale vysát, samozřejmostí je vyvětrání postele na každodenní bázi, aby povlak a vnitřní stélka nezůstaly vlhké a nestaly se líhništěm pro další mikroorganismy. Experti k tomu radí jednou ročně polštáře a deky vyprat, kompletně vyměnit za nové jednou za dva až tři roky.

Zdroj: https://www.sleepfoundation.org/bedding-information/how-often-should-you-wash-your-sheets