Bílé usazeniny, kterými je občas pokrytá rychlovarná konvice, nejsou sice zdraví nebezpečné, ale rozhodně nevypadají dobře a mohou vám zkazit pití vašeho oblíbeného čaje. Může za ně vodní kámen. Utvoří se rychle a pouhým opláchnutím nezmizí, proto existují metody domácího odvápnění, které jsou levné, pohodlné a ekologické.
Chemie není bezpečná
Na pultech obchodů najdeme různé čisticí prostředky, které můžeme použít k odvápnění konvice. Většinou se ale vyznačují tím, že jsou na bázi dost agresivních a rozhodně ne ekologických chemikálií. Ve výsledku pak mohou ovlivnit chuť čaje nebo kávy. Není proto divu, že stále více lidí sahá po domácích prostředcích, které jsou zcela bezpečné a šetrné k životnímu prostředí. Zároveň jsou stejně účinné jako ty chemické.
Vodní kámen vzniká, když se hydrogenuhličitany vápenaté a hořečnaté při vaření vody přeměňují na uhličitany. Právě ony pak vytvoří tvrdou krustu na dně a na stěnách nádoby. Jak ji odstraníte? Dokonalým příkladem účinného domácího prostředku je tento mix, který zvládnete připravit z několika ingrediencí, které máte ve své kuchyni.
Použijte raději domácí prostředky
Tato směs patří k nejoblíbenějším babským radám, jak na vodní kámen v konvici. Potřebovat budete kyselinu citronovou a trochu vody. Do rychlovarné konvice nejprve nalijte sklenici vody a přidejte šest lžiček práškové kyseliny citronové. Po několika hodinách směs vylijte, konvici vypláchněte a dejte do ní vařit čistou vodu. Tu poté také slijte.
Spousta lidí nedá dopustit na odvápnění kuchyňským octem. Je stejně účinný, ale někomu může vadit jeho výrazná vůně. Nalijte vodu do konvice, ale nenaplňte ji úplně, nechte v ní místo na sklenici octa. Vzniklou směs povařte a pak postupujte stejně jako v předchozím případě. Někdy bude potřeba celý proces opakovat, abyste se vodního kamene zbavili úplně, i tak vás ale opakovaný postup vyjde levněji než chemické přípravky.
Zdroj: https://www.harveywatersofteners.co.uk/blog/how-remove-limescale-kettle/