Vyhodit slupky z cibule je obrovská chyba. Skvěle poslouží, když se namočí do vody

Cibuli používáme téměř denně do různých pokrmů. Přesto slupky z ní obvykle vyhazujeme. Není to škoda? Věděli jste, že se dají ještě využít v péči o rostliny? Z cibulových slupek jde vyrobit skvělé přírodní hnojivo. Vyzkoušejte a na vašich květinách to bude brzy znát!

Hnojivo bez chemie

Rádi byste pěstovali doma květiny bez chemie? Není nic jednoduššího. Ale chránit je před škůdci a přihnojovat je je potřeba. Jednou z možností, jak tomu pomoci, jsou právě cibulové slupky. Vzhledem k tomu, že se cibule používá často, vás to prakticky nic nestojí. Jedinou změnu uděláte tím, že slupky nevyhodíte do koše.

Doporučený článek:  Někteří škůdci jsou téměř neviditelní, o to větší hrozbu představují pro celou zahradu

Co dokáže cibulové hnojivo?

Ve slupkách cibule se skrývá bohatství ve formě vitamínů a minerálů. Obsahuje vitamíny skupiny B, C a E. Z minerálů pak fosfor, draslík, mangan, železo, hořčík a měď. Tyto látky poskytnou vašim rostlinám dostatek živin, aby odolaly škůdcům a zároveň se staly silnější. Velmi rychle si všimnete krásných, vyživených listů. Toto hnojivo se doporučuje především pro orchideje, na kterých bude péče nejvíce znát.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak vyrobit hnojivo z cibulových slupek?

Nasbírejte slupky ze dvou až tří cibulí a vložte do uzavíratelné vzduchotěsné nádoby. Nalijte do nádoby 1 litr teplé vody a umístěte ji na chladné a stinné místo. Po 24 hodinách hnojivo přeceďte přes gázu a přelijte do libovolné nádoby. Rostliny zalévejte tímto přípravkem pravidelně jednou týdně. Zhruba po třetí aplikaci uvidíte první výsledky.

Doporučený článek:  Víc než vánoční koření. Skořice provoní zahradu po celý rok, rostliny budou nadšené

Hnojivo využijete i na zahradě

Toto hnojivo se bude hodit i na venkovní rostliny. Nálev si můžete připravit úplně stejným způsobem, nebo to trochu urychlit. Stačí povařit cibulové slupky 20–25 minut ve vodě a nechat vychladnout. Pak můžete vývar použít místo zalévání jako postřik na ovoce i zeleninu, dokáže je ochránit před škůdci, plísněmi i houbovými chorobami. Vyzkoušejte a budete překvapeni.

Zdroj: https://www.thebetterindia.com/260825/hack-how-to-make-organic-garden-fertiliser-onion-peel-kitchen-waste/