Možná se to stalo i vám – po sundání bot z nohou se začal linout nepříjemný zápach, který vůbec nevíte, odkud se vzal. Bohužel se každému potí nohy jinak, ale právě pot může za to, že se vám nohy v botách zapaří a vznikne zápach, kterého je těžké se zbavit. Navíc tak vzniká vhodné prostředí pro plísně a bakterie, které mohou vyústit například v mykózu.
Boty osvěžíte pomocí jednoduchých metod
Boty můžete po každém nošení osvěžit, abyste do nich příště mohli zase vklouznout, aniž byste se trápili zápachem. Pomůže například káva, podestýlka pro kočky nebo můžete boty vložit také do mrazáku. Nejdříve je ale nutné je důkladně vysušit. Vyndejte z nich tkaničky a dejte je ven, můžete na balkon nebo okenní parapet. Po několika hodinách sušení do nich nasypejte bramborovou mouku a nechte ji v nich přes noc působit. Další den boty vysajte a budou připravené na osvěžení.
A jaké použít prostředky, aby vám boty zase voněly? Můžete do nich nasypat například čerstvě umletou kávu nebo stelivo pro kočky. Nechte působit několik hodin a nakonec je z bot důkladně vyklepejte. Pomoci může osvěžující citronová kůra nebo čajové pytlíky. Vhodné jsou i esenciální oleje, nejčastěji používané jsou levandulové, citrusové nebo tea tree.
Bakterie zabijete nízkými teplotami
Jestli se chcete zbavit bakterií, ale zrovna vaše boty nepatří do pračky, která by udělala práci za vás, je možné je například vložit na mráz. Boty vysušte, dejte do sáčku, nejlépe každou zvlášť, a poté vložte na noc do mrazáku. Velmi nízké teploty dokážou bakterie zabít, navíc boty zbaví nepříjemného zápachu.
Pokud vás během cesty překvapil déšť, je nutné doma boty ihned sundat a vysušit je. Pomoci mohou srolované noviny, které dejte do každé boty a každých několik hodin je vyměňujte. Vnitřek by měl být úplně suchý, abyste si boty mohli znovu nazout. Většina dobrých výrobců bot přidá k nákupu také malý pytlík silikagelu, který zabrání zápachu a absorbuje vlhkost.
Zdroj: https://www.homemadesimple.com/in-the-home/how-to-get-smell-out-of-shoes/