Závěsy do bytu vybírejte nejenom podle designu. Důležitá je i volba jejich správné délky

Po dlouhém rozhodování, čím zakrýt okna u vás doma, jste se rozhodli pro závěsy. Není snadné vybrat ty správné. Pokud zvolíte dobře, váš byt bude působit útulně a závěsy budou plnit i praktickou funkci.  Víte, čím se řídit, když chcete zvolit správnou délku? Pokládáte si otázku, jak skloubit estetiku a funkčnost.  Nezáleží jen na vašem osobním vkusu, ale i na rozměru okna a na velikosti místnosti.

Jak správně změřit okno?

Abyste získali správné rozměry, musíte správně změřit délku a šířku oken a garnýží. Změřte šířku garnýže a vynásobte dvěma.  Tím získáte množství látky, kterou byste měli koupit. Pokud ale chcete zdobení, řasení a další vychytávku, raději šířku vynásobte 2,5x. Pokud objednáváte záclony na míru, uvádějte výšku od místa, kde jsou háčky připevněny k záclonové tyči, až cca do 2 cm nad podlahu.

Doporučený článek:  Mrazák předejde plýtvání a ušetří peníze. Zamrazit jde i potraviny, do kterých to málokdo řekne

Jakou zvolit délku?

Budete chtít elegantní závěsy, dosahující až na zem? V tom případě by měl být materiál asi 0 20-30 cm delší. Pokud máte klasické, konvenční bydlení, dlouhé závěsy budou vypadat elegantně. Pokud ale máte moderněji zařízený byt, bude vhodné zvolit kratší závěsy, například o délce sahající k parapetu.

Jaké závěsy vybrat?

Volíte závěsy do obýváku, nebo do ložnice? Je potřeba vybrat vhodný materiál i barvu podle typu místnosti. Pokud máte okna malých rozměrů, požijte střídmé závěsy v tlumených odstínech, bez vzorů a dekorací. Zajistíte tak optimální osvětlení v místnosti. Naopak, pokud vybíráte závěsy pro velká okna, můžete si dovolit více experimentovat a zdobit, máte i variabilnější možnosti výběru matriálů, můžete použít krajky a další okrasné prvky. Jinou látku vyberte, pokud budete chtít závěsy pouze z dekorativního, estetického hlediska a jinou zvolte v případě, že mají plnit i praktickou funkci. Konečné rozhodnutí záleží především na vašem vkusu a stylu.

Zdroj: https://www.marthastewart.com/7972011/how-choose-curtain-length