Na rebarborovou sezonu se už těší mnozí z nás. Rádi rebarboru přidáváme do všech druhů pečiva, vyrábíme z ní zavařeniny a milovníci kyselé chuti ji také jedí i syrovou. Ukazuje se však, že rostlina není celá k jídlu. Jedna její část obsahuje škodlivé toxiny.
Oblíbená letní zelenina
Rebarbora je skutečná vitamínová bomba. Je zdrojem vitamínů skupiny A, C a E, draslíku, kyseliny listové a vlákniny. Obsahuje také hořčík, draslík, sodík, železo a vápník. Jednou z jejích největších výhod je také velmi vysoký obsah antioxidantů důležitých pro naše zdraví. Díky své kyselé chuti se nejčastěji používá na sladké pečivo nebo různé druhy džemů a konzerv.
Může se také konzumovat syrová, například s přidaným cukrem. Ukazuje se však, že tato zelenina s vláknitými stonky a svěžími listy není jedlá v celém rozsahu. Jedinou jedlou částí rebarbory jsou její stonky. Listy této zeleniny by měly být odříznuty a vyhozeny do koše nebo na kompost, a to z toho důvodu, že obsahují velkou koncentraci kyseliny šťavelové.
Jedovaté listy
100 gramů listů rebarbory obsahuje až 570–1900 mg oxalátu, což může představovat zdravotní riziko. Příliš vysoká hladina oxalátu v těle může vyvolat chorobný stav, který se vyznačuje nadměrnou sekrecí kyseliny šťavelové v moči. V některých případech se může vyskytnout i ukládání krystalů oxalátu vápenatého v orgánech. Právě tyto krystaly jsou jednou z nejčastějších příčin ledvinových kamenů.
Stojí za zmínku, že otrava listy rebarbory je velmi vzácná. Je dobré však vědět, jaké mohou být příznaky případné otravy. Po konzumaci listů rebarbory může nastat nevolnost, zvracení, průjmy, bolesti břicha a hrdla, a dokonce se mohou objevit problémy s polykáním. Někdy následky otravy touto částí zeleniny mohou být mnohem vážnější. Může dojít až ke znecitlivění těla, selhání ledvin, svalovému třesu nebo problémům s dýcháním.
Zdroj: https://www.tasteofhome.com/article/is-rhubarb-poisonous/