Zkušení zahradníci znají trik, díky kterému sklízí každý rok velká šťavnatá rajčata. Pomůže obyčejný plevel

Kopřiva je mnoha zahradníky vnímána jako plevel, a tak se jí velmi rychle zbavují. Netuší totiž, že se dá snadno použít jako hnojivo například na rajčata. Obsahuje mnoho látek, které jsou prospěšné nejen pro naše tělo, ale také pro růst rostlin. Jak si takové hnojivo vyrobit a jak ho můžete použít právě na oblíbenou zeleninu?

Domácí hnojivo bude pro rostliny nejlepší

Kupovaná hnojiva si můžete snadno pořídit, ale mnohem lepší pro rostliny bude dopřát jim přírodní hnojiva, ve kterých víte, co najdete. Doma si je snadno vyrobíte, nepotřebujete k tomu žádné speciální stroje nebo suroviny. Ty si můžete natrhat během procházky lesem nebo loukou. Kopřivy obsahují spoustu látek, které podpoří rajčata nejen v růstu, ale jejich plody budou velké a chutné.

Doporučený článek:  Kvasnicový postřik zachrání rostliny před mšicemi

Kopřivové hnojivo vám navíc vydrží a použít ho můžete také na další rostliny. Vlastnosti hnojiva jsou dané právě látkami, které rostlina obsahuje. Kromě dusíku v ní najdete také hořčík nebo dusík, což jsou látky, které podpoří růst rostlin. V kopřivách ale najdete také železo, vápník nebo zinek. Díky těmto látkám budou rajčata hezky kvést a budou mít hodně plodů.

Zdroj obrázku: Freepik

Rajčata jsou náročnější na pěstování, pomoci si můžete právě hnojivem

Kdy je nejvhodnější kopřivy sbírat? Jsou to rostliny, které sice najdete skoro na každém rohu, ale pokud je seberete v nevhodný čas, hnojivo nebude tak kvalitní. Proto je vhodné je sbírat ještě předtím, než začnou kvést, což je asi v červnu. Duben a květen tak budou nejlepšími měsíci na sběr. K výrobě hnojiva pak budete potřebovat kilogram kopřivy a 10 litrů vody.

Doporučený článek:  Zvětralé pivo nevylévejte. Zkušení zahradníci radí, jak oblíbený nápoj využít naplno

Listy si připravte na menší kousky, dejte do plastového kbelíku a zalijte vodou. Nechte týden nebo dva ležet, aby kopřivy vykvasily. Poté už jen stačí kopřivové hnojivo použít. Během kvašení směs občas zamíchejte, aby se suroviny propojily. Dávejte si ale pozor, protože kopřiva může značně zapáchat, proto dejte kbelík na místo, kde to nebude nikomu vadit. Hnojivo pak přidejte do zeminy, ve které máte rajčata.

Zdroj: https://www.gardeningknowhow.com/edible/herbs/nettle/nettle-as-fertilizer.htm