3 skvělé způsoby pro využití jedlé sody v zahradě: škůdci ani plevel nebudou mít šanci

Běžně se používá jedlá soda namísto kypřicího prášku při pečení. Hospodyňky znají její účinky také při úklidu nebo pro pohlcování různých pachů, hodí se při čištění chladničky i kuchyňské linky. Jedlá soda má ale vícero použití, přijde vhod též k likvidaci škůdců, plevele nebo plísní a hub na zahradě. Jak jedlou sodu používat na zahradě a na co je důležité myslet?

Jedlá soda je dostupná a ekologická

Je levná a efektivní, jedlá soda je k dostání ve všech obchodech s potravinami i drogeriích, stojí pár korun, ale udělá práci za tisíce. Jedná se o hydrogenuhličitan sodný, což je anorganická chemická sloučenina s antibakteriálními, dezinfekčními a antiseptickými účinky, která navíc dokonale pohlcuje pachy. K tomu je zcela ekologická a nepůsobí žádné škody na životním prostředí, na zvířatech nebo hmyzu, hodí se proto k použití na zahradě. Myslet je jen třeba na okrasné nebo pěstované rostliny, aby se při aplikaci nepoškodily. A s čím jedlá soda na zahradě pomůže?

Zdroj obrázku: Freepik

1.    Proti slimákům a hlemýžďům

Slimáci a další plži jsou pohromou pro zahradu, protože likvidují sazenice i vzrostlé rostliny včetně plodů. Jak na ně? Jedlá soda si s nimi poradí, stačí nasypat vrstvičku okolo rostlinek a vytvořit tak efektivní bariéru. Slimák se po kontaktu s jedlou sodou scvrkne a vysuší. Jen je třeba dávat pozor a nenasypat jedlou sodu přímo na stonky nebo listy, mohly by uschnout. Jedlá soda zamezí také vzniku plísní nebo hub v okolí rostlin, protože má dezinfekční účinky.

Doporučený článek:  Mšice na rostlinách zlikviduje postřik z mléka, česneku nebo cibule

2.    Proti mravencům

Mravenci v trávníku nebo na terase patří mezi další katastrofy, kterým se chce každý zahradník vyhnout. Navíc likvidují kořenový systém zasazených rostlin. Jak se jich zbavit? Pomůže past z jedlé sody a moučkového cukru, směs se smíchá a nasype na místa jejich výskytu, brzy budou pryč.

3.    Na plevel

Jedlá soda zatočí s odolným býlím, jen se musí aplikovat opatrně a mimo dosah pěstovaných rostlin, protože aplikací by se mohly poškodit i ony. Místa s výskytem plevele, jako jsou spáry mezi dlažebními kostkami nebo praskliny v terasách či jiná místa, například schody nebo chodníček, se zalijí vařící vodou z rychlovarné konvice, následně se vysypou jedlou sodou. Plevel začne mizet už po prvním použití.

Zdroj: https://thegardeningcook.com/baking-soda-in-the-garden/