Většina z nás má doma dřevěné vařečky, protože při míchání nepoškodí povrch hrnce nebo pánve. Z tohoto důvodu je velmi dobré je používat. Navíc se jedná o přírodní materiál, který by měl mít dobrý vliv na naše zdraví. Často se ale říká, že jsou dřevěné nástroje nehygienické a mohou být nebezpečné. Co je na tom pravdy a jak byste o ně měli pečovat?
Dřevěné vařečky v kuchyni se vyplatí
Vařečky můžete mít dřevěné, plastové, kovové nebo silikonové. Liší se od sebe účelem, barvou, designem a materiálem. Dřevěné vařečky jsou levné, vypadají hezky a nepoškodí žádný povrch hrnců a pánví. Díky tomu jsou hojně používané, ale musíte dodržet správné zacházení s tímto kuchyňským náčiním.
Co byste měli vědět o dřevěných vařečkách?
Vlhké dřevo je skvělým místem pro množení škodlivých bakterií. Proto je musíte po každém použití důkladně umýt a nechat přirozeně vyschnout na větraném místě. Dřevo také dokáže nasát pachy, tuk nebo barvy připravovaných pokrmů. To může některé lidi odradit od jejich používání. Vařečky mají porózní povrch a při špatném druhu dřeva se mohou lámat.
Jakmile se kousek dřeva vylomí, v mezerách se budou držet zbytky jídla. V tom případě budou zaručeně nehygienické a zdraví škodlivé. Když si koupíte vařečku z tvrdého dřeva, nemusíte se obávat lámání, virů ani bakterií. Uvnitř dřeva se totiž množit nebudou, ale jedině v případě kvalitního materiálu. A při správné péči po použití budou vždy zcela bezpečné.
Jak o ně správně pečovat?
Dřevěné vařečky se vyplatí před prvním použitím naimpregnovat (např. olivovým olejem). Díky tomu potom nebudou absorbovat pachy a barvy z pokrmů. Po každém použití je také musíte důkladně umýt horkou vodou a prostředkem na nádobí. Otřít je můžete také citronem s trochou soli nebo posypat jedlou sodou. A nezapomeňte vařečky jednou za čas dezinfikovat. Stačí je posypat solí a nechat působit přes noc.
Zdroj: https://www.allrecipes.com/article/how-to-clean-wooden-spoons/