Hněv zná každý z nás. Je to přirozená emoce, které se v životě jen těžko vyhneme. Pokud se s ním ale neumíme vypořádat, může mít negativní dopad na naši duševní pohodu a zdraví. Jak tedy tuto emoci efektivně zkrotit a ušetřit si nervy i zdraví? Představujeme vám krátkodobé i dlouhodobé metody, které vám pomohou se s hněvem vypořádat.
Hluboké dýchání okysličuje mozek
Pokud pocítíte hněv, začněte se zavřenýma očima zhluboka dýchat. Díky tomu okysličíte mozek, snížíte krevní tlak a napětí, navíc klesne i riziko, že uděláte něco, čeho byste později litovali. Ideální je k tomu vyjít ven na čerstvý vzduch. Stejně jako hluboké dýchání uklidňuje i počítání do dvaceti. Počítejte pomalu a soustřeďte se na každé číslo.
Mluvte o svém hněvu nahlas, otevřeně a upřímně vůči osobě, která ho způsobila. Nebojte se danému člověku konstruktivně čelit, uvědomíte si tak, co vás doopravdy naštvalo. Vyzkoušejte i antistresové pomůcky, například malou gumovou kuličku nebo houbičku, kterou můžete mačkat. Každý den pijte bylinkové čaje, které uklidňují nervy. Patří mezi ně meduňkový, ženšenový, třezalkový nebo levandulový.
Fyzická aktivita vám pomůže vybít emoce
Z dlouhodobého hlediska vám s hněvem pomůže fyzická aktivita, například pravidelné běhání nebo cvičení. Kromě toho choďte často ven na procházky a okysličujte si mozek. Dbejte na pravidelný a kvalitní spánek. Během spánku se mysl a emoce zklidní, zmírní se vyčerpání, a tím i podrážděnost a hněv bude snáze kontrolovatelný.
Na psychickou pohodu má vliv i to, co jíme. Emoční rovnováhu podpoří jídelníček bohatý na zeleninu a ovoce. Vyhýbejte se nadměrné konzumaci sladkostí a tučných jídel – zhoršují náladu a přispívají k obezitě. Pokud jsou výbuchy hněvu časté a doprovázené pocity nenávisti vůči celému světu, možná byste měli zvážit terapii pro zvládání negativních emocí. Pomůže vám vyřešit vnitřní konflikty a vy budete více v klidu.
Zdroj: https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/adult-health/in-depth/anger-management/art-20045434