Ježci jsou velmi hezká a milá zvířátka, která vám mohou na zahradě hodně pomoci. Setkat se s nimi můžete hlavně na podzim, kdy se chystají k zimnímu spánku. Na zahradách hledají potravu v hromadách listí, ve vysoké trávě nebo pod keři. Tento savec se vám na zahradě doopravdy vyplatí. Zbavíte se díky němu nevítaných hostů, které na své zahradě mít nechcete.
Chování při setkání s ježkem
Většina z nás by si nejraději na ježka sáhla, jakmile se s ním setkáme. To je ale velká chyba. Tak ho jen vyděsíte. Stejně tak byste neměli dělat rychlé pohyby nebo velký hluk. Při setkání ho jen tiše pozorujte. Zasáhněte pouze v případě, že bude v ohrožení života. Nemocné nebo zraněné zvíře byste měli dovézt k veterináři nebo na zvířecí kliniku, kde mu pomohou.
Myslete na to, že ježci chodí na svačinu jen v noci. Přes den je příliš neuvidíte, jak někde hledají potravu. Jejich denní potřeba je kolem 150 gramů potravy. Z pohádek víme, že milují jablka. Rádi si ale dají také různé druhy hmyzu nebo žížaly. Na rozdíl od jiných zvířat si na zimu nedělají zásoby jídla. Jednoduše si na něm ihned pochutnají. Hlavně jim nikdy nedávejte mléko a kousky chleba!
Myslete na údržbu zahrady, která ježkovi neublíží
Jestli chcete ježky přilákat a udržet na své zahradě, měli byste jim připravit vhodné prostředí. Nejlepší bude, když na zahradě necháte hromady s listím, kde se budou moci zabydlet. Nepoužívejte žádné chemické prostředky, protože umělé toxiny mohou ježky zabít nebo jim hodně ublížit. Pořídit jim můžete také speciální domeček pro ježky z obchodu.
Až budete na podzim sekat trávu, dávejte si velký pozor. Ježci se často skrývají ve vysoké trávě a nemusíte si jich při sekání hned všimnout. Při pobytu si většinou vybírají místo u keřů nebo ovocných stromů, takže hromady s listím a větvemi nechte právě na těchto místech (jestli je na zahradě máte). Možná si během letošního podzimu najde ježek cestu i na vaši zahradu.
Zdroj: https://www.rspb.org.uk/birds-and-wildlife/advice/gardening-for-wildlife/homes-for-hedgehogs/