Téměř každého někdy trápí těžkost po konzumaci určitých potravin. Některé jídlo je totiž trávicím systémem zpracováváno mnohem déle. Trávicí proces začíná v ústech a odhaduje se, že může trvat až 30 hodin. Trávení slouží k extrakci látek nezbytných pro správné fungování organismu, ale také k vylučování škodlivých látek, které jsou pozůstatkem metabolismu.
Na trávení má vliv více faktorů
Je potřeba mít na paměti, že doba, po kterou jídlo zůstane v žaludku, závisí na množství tuku, bílkovin a cukru. Strávit smažená jídla bude trvat mnohem déle než jídla připravovaná v páře. Také konzumace příliš velkého množství těžkého jídla může být spojena s příznaky zažívacích potíží, jako jsou bolesti břicha, plynatost, zácpa a pocit těžkosti v žaludku.
Mezi produkty, které se tráví více než šest hodin, patří mimo jiné smažené a pečené maso, uzený sýr a uzeniny, rychlé občerstvení, rybí konzervy, margarín, sádlo, jídla na smetaně, houby a luštěniny. Dále pak čokoláda, alkohol a sycené nápoje. Naopak mezi produkty, které pocit těžkosti nezpůsobují, patří ovoce a zelenina, nesolené ořechy, vejce, mléčné výrobky s nízkým obsahem tuku, vařené ryby, mořské plody a libové drůbeží maso.
Uvařte si čaj
V případě, že vás pocit těžkosti v žaludku trápí, zkuste pít bylinkové čaje, ideálně mátové nebo heřmánkové. Dalším osvědčeným způsobem je žvýkání semen fenyklu a kmínu. Před spaním si dejte šálek vody s citronem nebo zázvorem a následující tři dny dodržujte lehce stravitelný jídelníček.
Na jídlo si vymezte dostatek času a řádně ho rozžvýkejte. Díky tomu spolykáte menší množství vzduchu. Jídlo by nemělo být příliš horké ani příliš studené. Pomáhá také nejíst úplně do sytosti, vždy si ponechte menší rezervu. Pijte půl hodiny před jídlem a pak až hodinu po něm. Pokud máte při jídle žízeň, dejte si mléko, syrovátku nebo zeleninový vývar.
Zdroj: https://www.healthline.com/health/heaviness-in-stomach