
Snížené libido může být velkým problémem nejen v ložnici, ale v celém vztahu. V některých případech za to přitom nemohou problémy mezi partnery, ale také některá onemocnění. Příčin může být mnoho, od chronického stresu až po cukrovku, aterosklerózu nebo onemocnění nervového systému. Za snížením chuti na sex ale mohou stát také některé léky. Na které byste si měli dávat pozor?
Antidepresiva a antipsychotika
Lidé, kteří užívají léky ze skupiny SSRI (citalopram, sertralin) si hodně stěžují na pokles libida. Problémy se mohou objevit také u tricyklických antidepresiv (imipraminu) nebo inhibitorů MAO (fenelzinu). Podle některých studií se tento problém týká až 80 procent pacientů.
Antipsychotika se používají při léčbě schizofrenie nebo bipolární poruchy. Během terapie se sexuální dysfunkce objevuje u více než 50 procent mužů a asi 30 procent žen. Hlavní roli hraje blokáda dopaminových receptorů v mozku a zvýšení prolaktinu v krvi.

Zdroj obrázku: Freepik
Betablokátory nebo diuretika
Betablokátory se užívají často ke snížení krevního tlaku, při angině pectoris nebo srdečním selhání. Jejich cílem je snížení srdeční frekvence a krevního tlaku. To bohužel také snižuje libido a způsobuje problémy s erekcí.
Diuretika se používají na mnoho onemocnění. Snižují množství vody v těle a zvyšují množství vyprodukované moči. Díky tomu snižují krevní tlak u lidí s hypertenzí a snižují otoky, příznaky selhání ledvin nebo cirhózy jater. U mužů se bohužel může objevit sexuální dysfunkce.
Hormonální antikoncepce
Při správné volbě by neměla mít antikoncepce žádné vedlejší účinky. Při špatném výběru se mohou objevit vedlejší účinky, včetně poklesu libida. Ženy si často stěžují na nižší chuť na sex a méně potěšení z této aktivity. Objevit se může také bolest nebo citlivost prsou. V každém případě se libido vrátí zpět do normálu po skončení léčby u všech léků. Jestli se to nestane, poraďte se s lékařem.
Zdroj: https://www.health.harvard.edu/womens-health/when-an-ssri-medication-impacts-your-sex-life