Při užívání léků je nutné dodržovat pravidla. Jinak se mění v nebezpečné jedy

Nesprávně užívané léky mohou mít negativní vliv na naše zdraví, a proto vysvětlíme, jak užívat léky tak, aby jenom sloužily. V dnešním článku se dočtete, jaký interval mezi léky musíte dodržovat. Důležité je také, čím léky zapíjíte a jak je kombinujete s jídlem.

Jak správně užívat léky

Informace o tom, jak správně užívat léky, je nejlepší si přečíst na letáčcích přiložených k jednotlivým přípravkům. Podle výzkumů čte 63 procent pacientů pokyny připojené k volně prodejným lékům a až 66 procent pravidelně čte letáky přidané k lékům na předpis. [1] Bohužel údaje z WHO ukazují, že polovina pacientů nedodržuje lékařská doporučení, a to ani pokud jde o správné braní léků. [2]

Doporučený článek:  Čištění připálené žehličky usnadní tableta paracetamolu

Chyby, které děláme, jsou různé, ale nejčastěji máme problém s dodržováním užívání léků ve správném dávkování, užíváním léků ve správný čas, dále s užíváním léků na prázdný žaludek a užíváním léků dohromady s jinými přípravky. Spousta lidí léky i nesprávně zapíjí. V případě pochybností o tom, jak správně užívat léky, je vždy nejlepší poradit se s lékařem, nicméně existuje několik obecných pravidel, která je třeba dodržet.

Zdroj obrázku: Freepik

Kdy léky užívat

Účinek léků často závisí na denní době, kdy je užíváme, ale neexistuje jediná správná odpověď na otázku, kdy přesně je brát. Existují takové, které se lépe vstřebávají ráno, ale jsou i ​​takové, po kterých je lepší sáhnout večer. Není vždy nejlepší zapít léky tím, co máme právě po ruce. Některé tekutiny interagují s léky a doplňky stravy. Neměli byste je současně pít například s kávou, protože ta může zintenzivnit vedlejší účinky léků, čaj inhibuje vstřebávání železa, mléko zase tvoří nerozpustné soli v kombinaci s některými léky. Nejlepší k zapíjení je obyčejná voda.

Doporučený článek:  Domácí čisticí prostředky šetří peněženku i přírodu

Většina léků se užívá s jídlem nebo těsně po jídle, aby se neutralizovaly jejich nepříznivé účinky na trávicí systém, existuje však i skupina léků, které se doporučují užívat na prázdný žaludek. Léky, které se doporučují na lačno, je nejlepší užívat hned po probuzení. Pokud takový druh léků užíváte, nezapomeňte, že i zdánlivě neškodná káva nebo čaj mohou ovlivnit absorpci léků. Počkejte s těmito nápoji, stejně jako s prvním jídlem. [3]

Zdroje:
[1] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22299237/
[2] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3068890/
[3] https://www.tuftsmedicarepreferred.org/healthy-living/why-it-important-take-medicine-correctly