Zdravé srdce nám dává větší šanci, abychom si mohli život užívat o něco déle. Klíčem k jeho dobré formě je jednoduchý princip, který tvrdí, že v první řadě bychom mu neměli ubližovat. Pomoci mu však můžeme také výběrem správných produktů do našeho jídelníčku.
Vysoký obsah soli
Podle Světové zdravotnické organizace je bezpečná dávka soli pro dospělého člověka 5 g, což představuje jednu čajovou lžičku. Ukazuje se však, že někteří lidé ji překračují až dvakrát nebo třikrát více. Na vině není jen zbytečné solení jídel, ale hlavně sůl ukrytá ve výrobcích, ve kterých ji nečekáme a hlavně ani necítíme. Je to především proto, že je to levná konzervační látka.
Naše chuťové pohárky si zvykly, že potřebují vyšší a vyšší dávky, aby nám jídlo přišlo chutné. Přidává se nejen do zjevně slaných pochoutek jako mas, uzenin, slaného občerstvení, ale také do chleba, pečiva a cukrovinek. Pravidelná konzumace nadměrného množství soli jasně zvyšuje riziko vzniku hypertenze, která je hlavním viníkem infarktu, mrtvice a jiných srdečních onemocnění.
Sladký život
Na opačné straně je velkým problémem i nadměrné množství cukru. Ukázalo se, že cukr má hodně společného s prací srdce. Strava s vysokým obsahem cukru podporuje přírůstek hmotnosti a kila navíc nejsou ničím jiným než zbytečným balastem pro srdce. Nadbytečný cukr ve stravě má za následek poruchy lipidů.
Dále může zvyšovat riziko hypertenze, zánětu a inzulínové rezistence a následně často diabetu 2. typu a jeho četných komplikací včetně infarktu a mrtvice. V první řadě byste měli určitě vyřadit slazené nápoje a omezit konzumaci sladkostí. Cukr, stejně jako sůl, může být nepostřehnutelný pro naše chuťové pohárky, zvláště pokud ho konzumujeme ve velkých množstvích.
Zdroj: https://www.womenshealthmag.com/food/a19955483/sugar-vs-salt-health-effects/