Hraboši patří mezi malé hlodavce, jejich přítomnost na zahradě je však velmi škodlivá pro naše rostliny. Živí se semeny, kůrou a kořeny. Jejich přítomnost je obtížné identifikovat, protože si je snadno můžeme splést s prací krtečka.
Jak poznáme hraboše
Hraboši jsou hlodavci nepřesahující délku 15 centimetrů. Mají hnědou kožešinu s rezavým zabarvením a světlými stranami a břichem. Jejich detekci ztěžuje i fakt, že jsou to noční tvorové. Kopou podzemní tunely stejně jako krtci s jediným rozdílem, a to tím, že nevytváří nadzemní kopce. Kromě toho mají také trochu jiné stravovací návyky. Živí se listy, cibulkami, semeny a kromě toho objídají i kůru listnatých keřů a stromů a jejich kořeny.
Pokud zjistíte, že vám na zahradě žijí hraboši, musíte jednat rychle, ještě předtím, než nadělají příliš velké škody. Výstavbou svých chodeb narušují kořenový systém a to způsobuje, že rostliny nemohou pořádně přijímat vodu a živiny ze země. To později vede k jejich úhynu. Nicméně dostat hraboše ze zahrady není snadný úkol, proto se doporučuje používat více metod najednou. Můžete si vybrat ze tří dostupných způsobů, a to přírodního, mechanického nebo chemického.
Dávejte pozor, abyste při odstraňování hrabošů nepoškodili zahradu
Nejlepší způsob, jak bojovat s více typy škůdců, nejen hrabošů, je mít psa nebo kočku. Budou vystrašení jejich přítomností a na vaši zahradu tak rychle nezavítají. Hraboši nemají rádi silně aromatické věci, takže k jejich odehnání můžete použít česnek, hořčici nebo mátu. Tyto suroviny jednoduše vložíte do nory a silný zápach se už o hraboše postará. Nezapomeňte také na to, že vysoká tráva je skvělým přístřeškem pro různé škůdce, proto ji pravidelně sekejte.
Pokud přírodní cesta nezabere, můžete použít mechanické způsoby odstranění, například zavěšení hlučných předmětů, jako jsou třeba hliníkové plechovky blízko nory. Jejich hluk během větru může hraboše vyplašit. Můžete zkusit hraboše chytit do pasti nebo jim lít vodu do nory. Tyto metody však nejsou pro každého. Nejúčinnějšími, ale zároveň i nejdrastičtějšími způsoby jsou ty chemické. Jedná se o vložení nebo nastříkání silného chemického odpuzovače do nory. Ten můžete zakoupit v zahradnických potřebách. Dávejte ale pozor, aby vám chemické látky nepoškodily okolní zahradu.
Zdroj: https://www.finegardening.com/article/how-to-get-rid-of-voles-in-the-garden