
Zdroj obrázku: Freepik
V posledních měsících a letech se výrazně zdražují energie. Mezi ně patří i voda. Do toho nátlak ze strany ekologů, abychom šetřili více zdravotní prostředí, ale co teď? Nabízí se snadné řešení v podobě dešťové vody, která je zadarmo. Stačí si jen zařídit nádrž nebo nádobu, do které se nashromáždí, a máte vodu na zalévání květin, zeleniny nebo do domácnosti na pár vychytávek.
Dešťová voda vzniká v atmosféře a dopadá na zemský povrch v různých variantách, podle dané teploty počasí. Složení dešťové vody se liší od destilované. Záleží na kvalitě vzduchu v momentu srážek a obecně je známo, že obsahuje méně vápníku a hořčíku a je měkčí než destilovaná.
K čemu se doporučuje a naopak nedoporučuje
Dešťová voda je kyselá oproti destilované čili není vhodná ke konzumaci. Mimo to obsahuje i mikroorganismy, saze, písek a pyl, což není bezpečné pro člověka. Nedoporučuje se ani pro mytí nádobí.
Oproti tomu najde skvělé využití při zalévání rostlin. Má totiž teplotu blízkou vzduchu a neobsahuje žádné negativní látky, jež jsou obsaženy ve vodovodu.

Tipy na různé využití
Dešťovou vodu můžete pro její vlastnosti využít:
- k praní,
- v toaletě ke splachování,
- k mytí auta či oken,
- pro opláchnutí vlasů.
Všechny výše popsané činnosti jsou ideální pro využití dešťové vody. Pro svoji měkkost a dostupnost ji můžete využít právě k daným činnostem. Už naši předci, respektive babičky, využívaly dešťovou vodu ke zjemnění svých vlasů, které byly ještě navíc obohaceny o lesk.
Jak ji sbírat?
Neexistuje předepsaný způsob, jak shromažďovat dešťovou vodu. Jsou různé varianty, a to ve formě všemožných nádob, beček nebo nádrží.
Podzemní nebo nadzemní nádrž patří k nejlepším, co se týče množství, údržby a kvality dešťovky. Při výběru je nutno si dávat pozor na materiál a umístění, aby nedošlo ke vzniku bakterií. Ať už si vyberete jakkoliv a máte možnost, jak shromažďovat vodu, neváhejte a začněte co nejdříve.
Zdroj: https://keylifehomes.com/10-uses-for-rain-water/