Libeček patří mezi aromatické bylinky, které se hojně využívají nejen v kuchyni. Můžete si ho vypěstovat nejen na zahrádce, ale také na okenním parapetu, kde se bude vyjímat vedle máty a dalšího koření. Hodí se do polévek a omáček a má velmi výraznou chuť. Podle odborníků patří mezi přírodní afrodiziaka a to není to jediné, čím tato bylinka vyniká.
Jak si z libečku připravit odvar?
Libeček je velmi ceněná rostlina, která může mít pozitivní účinky na lidské zdraví. Jak si připravit jednoduchý odvar, který můžete použít na různé zdravotní neduhy? Libeček patří mezi vysoké rostliny, dorůst může až do výšky dvou metrů. V kuchyni využijete nejvíce asi listy, buď sušené, nebo čerstvé. V libečku pak najdete spoustu živin, jako například kumariny nebo estery.
Libeček může mít spoustu účinků na naše tělo. Působí hlavně na trávicí systém, který pak bude lépe pracovat. Podpoří chuť k jídlu a také zbaví plynatosti. Pokud se trápíte s močovými cestami, používání libečku může být cesta ven. Odvar z libečku pak není náročné si vyrobit v pohodlí domova. Odvar se nepřipravuje z listů rostliny, nýbrž z kořene.
Kořen rostliny si budete muset koupit
Většinou se používají pouze listy, ale k výrobě odvaru budete potřebovat kořen, který zakoupíte v bylinkářství nebo speciálních obchodech. Kořen pak stačí pouze umýt a usušit. Barva by měla být žlutohnědá – jedině tak poznáte, že jste koupili správně. Lžičku sušeného libečku zalijte v hrnci sklenicí vody a přiveďte k varu. Poté sceďte a po vychladnutí můžete tento nápoj popíjet.
K rychlé úlevě pak budou stačit dva hrnky denně, jestli se vás ale komplikace budou dále držet, bude nutné navštívit lékaře, který udělá testy a případně vám předepíše vhodné léky. Není to jediná léčivá bylinka, kterou doma můžete mít. Vytvořte si vlastní léčebnou zahrádku plnou bylinek, které využijete nejen doma v kuchyni.
Zdroj: https://www.gardeningknowhow.com/edible/herbs/lovage/what-to-do-with-lovage-plants.htm