Záleží na tom, jak dlouho se sprchujeme? Podle odborníků ano. Příliš krátká, ale ani příliš dlouhá sprcha totiž nejsou to pravé. Obojí má své nevýhody, které bychom měli eliminovat. Během pár minut se totiž pořádně nestihneme umýt, naopak dlouhá sprcha může pokožku vysušovat a nedělá jí dobře. Jak se tedy správně sprchovat, abychom byli čistí a zároveň si neškodili?
Sprcha místo dlouhé horké vany
Sprchování je nejrychlejším způsobem, jak ze sebe dostat nečistoty, a zároveň je to oblíbený druh relaxace. Někdo si nedokáže představit ráno bez sprchy, někdo se zase sprchuje večer, protože chce jít čistý do postele. Každý se sprchujeme jinak, je ale velmi důležité vědět, jak dlouho bychom ve sprše měli zůstávat, aby to mělo smysl.
Podle odborníků bychom sprchování měli věnovat asi 8–10 minut svého času. Během této doby se totiž dostatečně umyjeme, ale zároveň nebudeme pokožku vysušovat, přitom se stihneme namydlit a zase všechno mýdlo smýt. Dávejte sprše přednost před dlouhou a horkou vanou, která může způsobit nejen problémy s pokožkou, ale také další komplikace. Rychlejší sprcha bude také levnější.
Vyplatí se otužovat?
Sprcha by tedy neměla trvat více než 10 minut. Podle názoru odborníků je potřeba pořádně navlhčit pokožku a poté ji vyčistit šetrnými mýdly. Odborníci navíc dodávají, že není vhodné se sprchovat v příliš horké vodě. Více minut by mohlo způsobit nejen plísňové, ale také bakteriální infekce. Umyjte si důkladně celé tělo a nezapomínejte ani na místa, jako je kůže za ušima nebo obličej.
A jak je to s otužováním, které je v posledních letech tolik oblíbené? Střídat můžete studenou i horkou sprchu, jednejte ale tak, aby vám z toho nebylo špatně. Někteří lidé špatně snášejí takovéto změny. Zlepšíte si tím ale nejen krevní oběh, také podpoříte funkci metabolismu a je to skvělá forma relaxace.
Zdroj: https://www.healthline.com/health/shower-time