Kočky ke zdravému životu potřebují dobře sestavený jídelníček

Pokud máte doma kočku, jistě vám záleží na jejím dobrém zdravotním stavu. Ten začíná u správné a kvalitní stravy. Mokré krmivo by se mělo skládat pouze z masa a vnitřností, zatímco vedlejší produkty živočišného původu by neměly být přítomné vůbec. Kočky jsou ale zároveň poměrně vybíravá stvoření a ne všechny druhy budou chutnat všem kočkám.

Kočky maso potřebují

Kočky musí mít přístup k plnohodnotné stravě, vodě, mít dostatek pohybu a zábavy a pravidelně navštěvovat veterináře. Kočky na rozdíl od psů nejsou schopné přežít na dietě, která místo masa sestává ze zeleniny, ovoce a semínek. Konzumace obilí jim může způsobit vážné onemocnění. Neobejdou se ani bez taurinu.

Doporučený článek:  Baltské moře je bohaté na jód důležitý pro tělo

Většina majitelů krmí kočky mokrým a suchým krmivem zároveň. Mokrá krmiva sestávají z paštik, filé a kousků masa v omáčce, mezi suchá krmiva patří granule. Výběr ovlivňuje i věk a zdravotní stav – kočičí senioři už mnohdy nejsou schopní granule žvýkat. Mokré krmivo je pro kočky důležité i kvůli vysokému obsahu vody, kterou kočky získávají především z potravy.

Zdroj obrázku: Freepik

Správný poměr makroživin

Suché i mokré krmivo by mělo mít správné složení makroživin. Bílkoviny u suchého krmiva by měly zastupovat 9–11 %, tuky 4,5–7,5 % a sacharidy méně než 2 %. U mokrého krmiva by měly bílkoviny zastupovat 41–51 %, tuky 20–35 % a sacharidy méně než 5 %. Krmivo by kromě taurinu mělo být obohacené i o fosfor, vápník a další vitamíny a minerály.

Doporučený článek:  Nemoc lze diagnostikovat podle hlasu nebo podání ruky. Umělá inteligence rozpozná i nepatrnou odchylku

Ke zpestření stravy můžeme využít všemožné pochutiny a pamlsky. Stejně jako v případě krmiva by měly být v co nejvyšší kvalitě a obsahovat odpovídající živiny. A stejně jako u lidí je důležitá i energetická hodnota. Koťata potřebují nejvíce kalorií, s věkem se ale potřebný příjem energie snižuje. Po kastraci se kočky stávají méně aktivními, proto bychom měli snížit množství krmiva ve stravě, abychom se vyhnuli problémům s nadváhou. Speciální výživu je třeba konzultovat s veterinářem.

Zdroj: https://www.purina.com/articles/cat/feeding/how-to-feed-a-cat