Nedostatkem slunce trpí celé tělo. Klíčový vitamín mnohdy nedoplní ani nejdražší léky

Vitamín D je prvek, který doplňujeme především ze slunečních paprsků. V zimě jich ale není mnoho, a proto je nutné vitamín D doplňovat jinými způsoby a prostředky. Nesmíte zapomínat na kvalitní potraviny, ale také na doplňky stravy. U těch ale není užití jednoduché, protože se vstřebávají pouze v případě, že máte dostatečnou hladinu hořčíku.

Jak poznáte nedostatek vitamínu D?

Nedostatek vitamínu D jen tak nepoznáte. Je nutné provést krevní testy, které jeho hladinu v těle přesně určí. Jak ale do těla vitamín D dostat? Někdy je to velmi jednoduché. Na hořčík byste měli myslet nejdříve. Pokud ho v těle nemáte dostatek, neabsorbuje se ani vitamín D. Proto se nebude ukládat v těle, a tím pádem je zbytečné ho doplňovat suplementy.

Doporučený článek:  V pití alkoholu drží Češi smutné prvenství. Nadměrné pití si vždy vybere svou daň

Jestliže člověk v těle nemá hořčík, suplementace nebude potřeba. Naopak si dávkami vitamínu D můžete ještě více uškodit, protože se objeví problémy s ledvinami nebo srdcem. Vitamín D a jeho hladina souvisí také s věkem. S vyšším věkem totiž tělo přestává produkovat vitamín D, a tak je nutné ho doplňovat. Vstřebávání vitamínu D je velmi důležité pro seniory, kteří mají jeho hladinu velmi nízkou.

Zdroj obrázku: Freepik

Pokud trpíte specifickými nemocemi, bude těžké vitamín D dostat do těla

Jestliže trpíte Crohnovou chorobou nebo máte celiakii, vitamín D se bude obtížně dostávat do těla. Je to tím, že lidé s tímto druhem onemocnění mají celkově problémy s absorpcí vitamínů. Pozor by si měli dát také obézní lidé, kteří vitamínu D potřebují o něco více než lidé s normální váhou.

Doporučený článek:  Instantní, nebo mletá: oba druhy kávy mají své přívržence, pravda je ovšem někde uprostřed

Hladinu tohoto prvku ovlivňují také léky, které pravidelně nebo dlouhodobě berete. Problémem mohou být protizánětlivé léky nebo antibiotika. Vitamín D je velmi dobře rozpustný v tucích, takže si dávejte především potraviny, které jsou na zdravé tuky bohaté. Mezi ně patří avokádo, olivový olej nebo tučné ryby. Vitamín D je důležitou součástí našeho těla.

Zdroj: https://perks.optum.com/blog/5-ways-to-avoid-a-vitamin-d-deficiency-during-winter/