Ani nejlepší dieta nemusí fungovat. Tloustnutí mohou mít na vině běžné léky

Proč tloustnu? To je otázka, která trápí všechny, kdo dodržují zdravý jídelníček a pravidelně cvičí, přesto nejdou kila dolů. Na vině mohou být různé druhy léků, za nárůstem hmotnosti mohou stát antidepresiva, neuroleptika nebo kortikosteroidy. Stojí za kily navíc i tolik oblíbené antikoncepční pilulky? Před začátkem léčby si vždy přečtěte příbalový leták a svého lékaře se zeptejte na vedlejší účinky předepisovaných léčiv. Jaké léky nejčastěji způsobují tloustnutí?

1.    Antidepresiva

Léčení depresí provází kromě psychoterapií i farmakologická léčba často založená na antidepresivech, která obsahují účinné látky amitriptylin, doxepin nebo imipramin. Po těchto lécích může dojít k masivnímu nárůstu hmotnosti. Před započetím psychiatrické léčby je vhodné se dotázat ošetřujícího lékaře na vedlejší účinky předepisovaných léků. Vhodnější jsou psychofarmaka na bázi SSRI, po kterých se při krátkodobém užívání netloustne.

Doporučený článek:  Šálek kávy nakopne energií a zlepší den. Je ale nutné pít ji ve správný čas

2.    Neuroleptika

Schizofrenie je závažné onemocnění, při kterém se předepisují neuroleptika. Bohužel nejnovější generace doporučovaných léků způsobuje nárůst hmotnosti, má však méně ostatních vedlejších účinků a působí šetrněji vůči základnímu léčenému onemocnění. Tyto léky nadto vyvolávají neustálé pocity hladu, proti kterým je nutné se postavit a dbát na přesně daný výživový režim.

3.    Kortikosteroidy

Kortikosteroidy jsou všeobecně rozšířené při dermatologických, alergických nebo plicních onemocněních, nárůst hmotnosti hrozí při dlouhodobém užívání zejména hydrokortisonu, betamethasonu, budesonidu nebo flumethasonu. Problematické je také ukládání tuků při užívání těchto léků na obličeji, krku nebo břiše.

Zdroj obrázku: Freepik

4.    Antiepileptika

Neméně drastické přibírání způsobují antiepileptika, která stimulují mozek. Mohou vést i k ospalosti, bolestem hlavy nebo nevolnostem, k tomu zvyšují pocity hladu.

Doporučený článek:  Vodu z vařených brambor je škoda vylít. Skvěle se uplatní v kuchyni, koupelně i na zahradě

5.    Hormonální antikoncepce

Přibírání kvůli hormonálním pilulkám? Podle vědeckých výzkumů nedochází k přibírání na váze vlivem obsahu těchto léků, ale tím, že se zvyšuje hladina gestagenů způsobujících špatnou náladu. Mnohé ženy si kompenzují mizerné citové rozpoložení mlsáním a konzumací výrobků bohatých na cukry a tuky, po kterých se tloustne.

6.    Léky na cukrovku

U cukrovky 2. typu je důležité udržení optimální váhy, proto je dobré se poradit s lékařem o užívání některých konkrétních léků na sekreci inzulínu, které mohou způsobovat tloustnutí především v rané fázi léčby. Léky typu metforminu naopak váhu snižují.

Zdroj: https://www.aarp.org/health/drugs-supplements/info-2022/medication-weight-gain.html