Bílé oblečení znovu rozzáří citron, ocet nebo jedlá soda

Bílé oblečení je ideální volbou na léto. Bílá dodává nejen svěžest a eleganci, dokáže zdůraznit letní opálení a navíc odráží sluneční paprsky. Bohužel bílá barva se rychle zašpiní, a časem dokonce zešedne. Naštěstí existuje několik triků, jak vrátit bílé barvě původní slávu.

Zažloutlé oblečení ze skříně

Důvodů pro žloutnutí oblečení je hned několik. Často se stává, že pod vlivem potu v oblasti pod pažemi a v oblasti límce oblečení žloutne. Právě na těchto místech se produkuje největší množství potu a ten se rychle vsakuje do oblečení. Dalším důvodem může být také nedokonalé oplachování. V tkaninách mohou zůstat zbytky chemikálií používaných při praní a ty časem zažloutnou. Nedostatečná nebo špatná péče o tkaninu způsobí její zažloutnutí.

Doporučený článek:  Černý bez posiluje imunitu a zpomaluje stárnutí organismu

Při praní je velmi důležité upravit program, vybrat správné prostředky a třídit oblečení. O tom, jak prát bílé oblečení, se jednoduše dočtete z etikety. Stojí za to připomenout, že některé tkaniny se nesmí prát při příliš vysoké teplotě, protože to může vést k jejich smrštění nebo zničení. Dalším důležitým prvkem, který ovlivňuje účinnost praní, je tvrdost vody. Tkaniny umyté v tvrdé vodě se stávají drsnými, rychleji se opotřebovávají a ztrácejí své přirozené barvy.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak vybělit zežloutlé oblečení

Jedním z nejúčinnějších způsobů bělení oblečení je použití bělidla. Ale buďte opatrní, ve velkém množství může tento prostředek zničit oblečení. Můžete však použít i domácí způsoby jako například jedlou sodu, lihový ocet a citron. Tyto produkty pomohou vyrovnat se s šedivějícími tkaninami. Jsou nejen levné a snadno dostupné, ale také účinné. Ocet můžete jednoduše přidat do pračky při praní. Pokud se na vašem oblečení nacházejí silné skvrny, namočte je na nějakou dobu do octa a následně vyperte.

Doporučený článek:  Moli mohou napadnout kuchyni i šatník. Vypudí je vůně octa nebo bylin

Citron si zase poradí se žlutými skvrnami od potu, protože hluboce čistí vlákna. Uvařte několik plátků citronu ve vroucí vodě a hodinu před praním namočte oblečení do tohoto roztoku. Přírodním kuchyňským bělidlem je také jedlá soda. Smíchejte lžíci prášku s trochou vody, aby vám vznikla hustá pasta. Tuto pastu poté aplikujte na zažloutlá místa a nechte působit 15 minut. Po uplynutí této doby se musí tkanina vyprat. Vybělit oblečení můžete ještě pomocí mléka, aspirinu nebo peroxidu vodíku.

Zdroj: https://www.cleanipedia.com/gb/laundry/how-to-make-white-clothes-white-again.html