Bouřka může zabíjet i doma. Díky několika pravidlům se nebezpečí bát nemusíte

Bouřky vidíme především v letním období, ale nejsou výjimkou ani jindy v roce. Proto je zapotřebí vědět, co dělat a co naopak ne, pokud se objeví právě ve vaší blízkosti. Snadno si totiž můžete spočítat, jak daleko bouřka je, a tomu přizpůsobit rychle svou domácnost. Co dělat, pokud jste zrovna venku, a co dělat, když se potřebujete ukrýt doma?

Co je to vlastně bouřka?

Bouřka je jev, který se objevuje hlavně v období dešťů. Je spojená s hromy a blesky, podle kterých si můžete snadno spočítat, jak moc je bouřka blízko. Podle toho pak můžete udělat opatření, abyste bouřku přežili bez úhony. Nebezpečí totiž může číhat nejen venku, ale také ve vaší domácnosti. Jednoduchá pravidla, která budete dodržovat, vám mohou zachránit život.

Doporučený článek:  Při mytí oken pomůže správné počasí a osvědčené domácí prostředky

Blesky jsou světelné efekty, které jsou doprovázené hromy. Právě blesky mohou způsobit mnoho problémů. Snadno totiž projdou například stromem, pod který je proto zakázáno se schovávat. Je nutné vědět, jak se při bouřce ochránit, pokud zrovna stojíte venku. Nedoporučuje se ani v bouřce jezdit autem, ale samozřejmě není vždy možnost zastavit a někam se schovat. Podle vědců zemře ročně několik stovek lidí po zásahu bleskem.

Zdroj obrázku: Freepik

Jaká pravidla dodržovat při bouřce?

Silná bouřka se může objevit zčistajasna, proto je nutné jednat rychle. Venku byste si měli najít místo, kde nebudou stromy. Poté dejte nohy k sobě, sklopte hlavu a hlavně si chraňte uši, protože hromy mohou být ohlušující. A co byste během bouřky rozhodně dělat neměli? Sprchovat se nebo zapínat počítač a televizi.

Doporučený článek:  Jak se správně vážit? Dodržujte tato pravidla!

Blesk se totiž snadno může dostat vodovodním potrubím až k vám domů. Pokud se budete sprchovat, i když to bude jen na pár minut, může vás blesk zabít. Podobně byste si neměli počínat ani s počítačem, televizí nebo byste během bouřky neměli nabíjet mobilní telefon. Bude lepší si zapálit svíčky, počkat, až bouřka přejde, a poté zase pokračovat v práci.

Zdroj: https://www.metoffice.gov.uk/weather/warnings-and-advice/seasonal-advice/your-home/stay-safe-in-a-storm