Česnek pomůže vyhnat hraboše ze zahrady

Nenápadný hlodavec, který zlikviduje zahradu? Ano, je to hraboš polní! Jeho přítomnost prozrazují poničené záhony s množstvím odumřelých rostlin a nezvyklá četnost vyhloubených tunelů. Malé zvíře připomínající myš rádo hoduje na kořenech, přičemž mu nikterak nevadí, že po jeho svačině rostlina odumírá. Už při pouhém podezření na hraboše na zahradě je proto nutné rychle zasáhnout, škody mohou být katastrofické. Ne nadarmo je hraboš považován za největšího škůdce tuzemských záhonů a českého zemědělství. A jak se hraboše zbavit humánním způsobem? Pomocnou ruku podá česnek!

Doporučený článek:  Toulavé kočky z pozemku vyžene speciální zvukové zařízení, účinná je také levandule

Velký nepřítel v malém těle

Jak by mohl malý hlodavec způsobit velké škody? Váží pouhých 30 gramů a na první zdání může připomínat křečka nebo myšku, proto jej zpočátku nikdo nepovažuje za nebezpečného škůdce. Opak je pravdou, dokáže na zahradě zlikvidovat naprosto všechno, protože neujdou jeho pozornosti semínka, kořínky, stonky, ale také kůra. K tomu vyhrabává tunely a okusuje kořenový systém zespodu, rostliny tak rychle odumírají. Známkou o tom, že za neduživými nebo chřadnoucími rostlinami je hraboš, jsou tunely, které mají přístup přímo ze země, nebo nepřirozené koleje vedoucí k dírám.

Doporučený článek:  Skvrna od vodových barev na džínách: oblečení zachrání ocet nebo citron
Zdroj obrázku: Freepik

Pasti nebo chemikálie? Rozhodně ne!

Co na hraboše platí? Zakoupit drahé pasti, které se prodávají v hobbymarketech? Nebo snad sáhnout po chemických prostředcích? Rozhodně ne, protože mohou způsobit znečištění okolní půdy a spodní vody. Na hraboše se musí jiným způsobem, především nesnáší pachy, hlavně zvířecí, proto se doporučuje napěchovat kočičí nebo psí srst do děr. Kromě toho nemá rád různé zvuky, proto je možné vyrobit chřestící plašiče z použitých plechovek nebo skleněných lahví.

Doporučený článek:  Domácí prostředek spolehlivě zbaví zahradní dlažbu mechu a plevelu

Jistotou je česnek

A jaké další možnosti se nabízí? První pomocí je česnek, protože jeho aroma je nadmíru intenzivní a hraboši jej nesnesou. Oloupané stroužky česneku je možné vložit přímo do čerstvých děr, ve kterých se může hlodavec skrývat. Kromě toho se doporučuje vysadit česnek na kraje všech záhonů nebo do jejich okolí, aby tvořil neprostupnou bariéru. Česnek navíc neodpuzuje pouze hraboše, ale také hmyzí škůdce, jako jsou svilušky nebo mšice.

Zdroj: https://smithspestmanagement.com/blog/post/how-to-get-rid-of-voles-in-your-yard-and-garden/