Nejhezčí pokojové květiny? Pokud vás napadají orchideje, tak právě o nich bude řeč. Tyhle krásné rostliny zaujmou svými barevnými květy. Jenomže je potřeba zjistit, jak se o ně správně starat. Samotná péče není nijak složitá, ale je potřeba si zapamatovat pár rad, protože od nich se odvíjí správné kvetení. Stačí pár chyb, a celý proces pak vyjde vniveč. Jak tedy správně postupovat při jejich péči?
Kde se vzaly orchideje
Je zřejmé, že tyto exotické rostliny u nás volně nerostou. Pokud pomineme divoké odrůdy, tak ty exotické mají původ v různých koutech světa. Orchidej Phalaenopsis má původ v jihovýchodní Asii, jiné druhy zase například ve Střední a Jižní Americe.
Jejich pěstování není určeno jen pro zkušené zahradníky, zvládnete to i vy. Pro začátek je důležité najít vhodné místo.
Kam je vhodné umístit rostliny?
Pro správný vývoj s bujným kvetením je potřeba vyřešit přístup světla. To ovšem neznamená, že rostliny automaticky necháte celý den na sluníčku. Mají rády světlá místa, ale zároveň ne stálý přísun světelného svitu. Květiny můžeme umístit na:
- západní parapet,
- východní parapet.
Jestliže máte orchidej v květináči, tak je přípustná i varianta na jihozápadní straně, ale je potřeba vyřešit i zastínění. Jako clonu můžete použít záclonu nebo jinou, větší rostlinu, které nevadí sluneční svit, a poskytne tak ideální podmínky.
Mnoho světla, nebo stín?
Příliš mnoho světla může spálit listy a zanechat na nich hnědé nebo černé skvrny. Jestliže nezareagujeme včas, může být proces regenerace rostliny nenávratný.
V podzimních a zimních měsících je rostlina zranitelná. V žádném případě nepřesouvejte rostlinu na severní stranu, protože ta může bránit růstu a kvetení. Kvůli nedostatku slunečního svitu nemůže orchidej po zálivce pořádně proschnout. Květiny zalévejte pouze tehdy, když bude substrát suchý. Varovným signálem pro špatně zvolenou polohu je shazování poupat, zbarvování orchidejí a ztráta šťavnaté zelené barvy.
Zdroj: https://www.housebeautiful.com/uk/lifestyle/tips/a879/orchids-care-maintenance-tips/