Citrusový ocet je účinný v boji proti mastnotě i vodnímu kameni

Použití octa jako úklidového prostředku znají asi všichni, kteří se při každodenním úklidu snaží omezit množství syntetických čisticích prostředků. Je velmi účinný při odstraňování odolných nečistot, ale nelze opomíjet, že jeho vůně není zrovna příjemná. Pomoci může citrusový ocet, který si připravíte snadno sami doma.

Jak si ocet připravit?

Výčet výhod citrusového octa je opravdu působivý. V první řadě je to všestranný a univerzální prostředek, který se vám bude hodit jak k odstranění mastnoty z kuchyňského vybavení, tak i k tomu, abyste se zbavili vodního kamene. Navíc dokonale eliminuje nepříjemné pachy a dezinfikuje čištěné povrchy.

Doporučený článek:  Vůně bobkového listu redukuje stres a zlepšuje náladu. Zároveň vyžene z domova nevítaný hmyz

Pro přípravu domácího čisticího prostředku použijte kůru citrusových plodů – pomeranče, citronu, grapefruitu nebo mandarinky. Vezměte půllitrovou sklenici, vložte do ní citrusové kůry nakrájené na malé kousky a zalijte je octem. Kůra musí být zcela ponořená. Sklenici uzavřete a odložte na dva týdny na stinné místo s pokojovou teplotou. Před použitím prostředek nařeďte vodou v poměru 1 : 1. Naneste na hadřík nebo nalijte do rozprašovače a očistěte potřebné povrchy.

Zdroj obrázku: Freepik

Pomůže v kuchyni i v koupelně

Příjemně vonící citrusový ocet je skvělý na utření kuchyňské desky od zaschlých zbytků jídla. Velmi dobré výsledky přináší čištění trouby octem. Pro posílení vlastností můžete do domácího přípravku přidat trochu mycího přípravku. Pokud je špína už velmi zaschlá, nastříkejte ocet na skvrnu a nechte chvíli působit, poté půjde lépe dolů.

Doporučený článek:  Šťáva ze syrových brambor posiluje imunitu a podporuje detoxikaci

Citrusovým octem vyčistíte i koupelnu od usazenin a vodního kamene. Otřete jím koupelnové baterie, které jsou obzvláště náchylné ke vzniku nevzhledných skvrn. Někdy bude nutné nechat přípravek působit až půl hodiny, aby byl efektivnější. Velmi dobře vyčistí spáry mezi kachličkami, navíc jeho dezinfekční vlastnosti snižují riziko růstu plísní. Vyleštit s ním pohodlně můžete i zrcadla.

Zdroj: https://www.gettystewart.com/how-to-make-homemade-citrus-vinegar-cleaner/