Do dveří lednice nepatří vejce, mléko ani maso

Chladnička slouží ke skladování potravin, kterým prodlužuje čerstvost. Při správném ukládání nehrozí rozvoj škodlivých mikrobů a kažení potravin, což umožňuje jejich spotřebování a zamezuje plýtvání. Chladnička je výtečným pomocníkem v domácnosti, je ale nutné dbát na správné uložení jednotlivých druhů potravin. K nejčastějším chybám dochází u dveří chladničky, kam rozhodně nepatří vajíčka. Jaké další potraviny se nesmí ukládat na toto exponované místo?

V čisté chladničce vydrží čerstvé déle

Jak docílit prodloužení čerstvosti potravin? Samotným uložením do chladničky rozhodně ne, protože tento spotřebič potřebuje potřebnou péči spočívající v pravidelné očistě. Základem je používání vzduchotěsných krabiček a nádob k uchovávání potravin nebo čerstvě uvařeného jídla, aby nedocházelo ke kontaminaci bakteriemi nebo pachy. Nadto se musí vnitřní prostor pravidelně čistit od rozlitých nápojů nebo jiného jídla, protože jen tak lze snížit riziko šíření různých patogenů.

Doporučený článek:  Velikonoce už klepou na dveře: Poradíme, jak váš dům dokonale uklidit pomocí alobalu
Zdroj obrázku: Freepik

Správné nastavení teploty i vhodné uložení

Do chladničky se ukládají čerstvé potraviny, ideální je nastavit teplotu na 4–5 stupňů Celsia, u mrazničky pak -15 stupňů Celsia. Při vyšších teplotách hrozí rozvoj nebezpečných bakterií nebo plísní způsobujících kažení potravin a následné zdravotní obtíže nebo otravy. Zásadní je také umět chladničku používat, nestačí jen otevřít dvířka a potraviny uložit tam, kde je místo. Například dveřní prostor je choulostivý na teplotní výkyvy a některé potraviny se tam nesmí ukládat.

Doporučený článek:  Skvrny na koberci už vás trápit nemusí. Přímo v kuchyni najdete jednoduchou a účinnou pomoc

Vajíčka ani maso do dveří nepatří

Určité potraviny potřebují optimální podmínky v podobě stálé nízké teploty, což platí především pro vajíčka, mléko nebo maso. Jak je tedy možné, že držák na vajíčka je právě ve dveřích? To, že jej výrobci umisťují právě do dvířek, nemá souvislost s tím, jestli se jedná o bezpečné řešení. Vajíčka jsou choulostivá, proto je vhodnější umístění do spodní části nebo do zeleninového oddílu. Obdobně otevřené krabicové mléko nepatří do dvířek, ale do zadní části prostředního fochu. Taktéž maso, ryby nebo mořské plody se nesmí umisťovat do dvířek, nýbrž do střední nejchladnější části. A jaké potraviny do dvířek mohou? Dochucovadla, kečup, hořčice, ale také otevřené džusy nebo minerální vody.

Zdroj: https://www.eatingwell.com/article/7937278/foods-you-should-never-store-in-the-refrigerator-door/