Dokonale čistá okna bez jediné šmouhy: nejlepší recept najdeme mezi osvědčenými triky našich babiček

Okna jsou ozdobou každého domu, ale jen pokud září čistotou. To může být v některých domácnostech problém, zvlášť pokud bydlíte u frekventované silnice. Smog a nečistoty se na oknech velmi často drží, a proto je náročnější okna umývat. Naše babičky věděly, jak okna vyčistit, aby se leskla, a zároveň k tomu nepotřebovaly žádné koupené saponáty.

Okna musí být čistá, ale za jakou cenu?

Jak mít čistá okna beze šmouh? Není to složitá cesta. Stačí k tomu mít pouze správné prostředky, které zajistí, že okna budou nejen čistá, ale zároveň se budou lesknout. Jak toho docílit? Někdy není snadné se zbavit nečistot, které na oknech ulpívají. Nezapomeňte, že okna netvoří pouze skleněné tabule, ale také rámy a další komponenty. Okna tedy musíte udržovat čistá se vším všudy.

Doporučený článek:  Objevte účinky bobkového listu. Toto koření dokáže víc než jen ochutit oběd

Doma najdete spoustu prostředků, které zaručí, že se vaše okna budou lesknout. Mezi takové patří nejen ocet, ale také citronová šťáva. Čištění oken se může rozdělit na několik fází. Nejdříve se musíte zbavit nečistot a okna omýt, pak přichází na řadu také rámy a nakonec skla musíte vyleštit. K tomu poslouží například staré noviny nebo nylonové punčochy – ty používaly právě naše babičky.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak postupovat krok za krokem při čištění oken?

Ocet je skvělý na špínu i další nečistoty. Dodá oknům lesk, takže budou dobře odrážet sluneční světlo. Na okna ale můžete použít také tablety do myčky. Do vody dejte malé množství leštidla, sklenice bude stačit na tři litry vody. Vodu na mytí oken byste měli mít vždycky horkou, protože se tak snadněji rozpustí nečistoty.

Doporučený článek:  Vodní kámen můžeme vyčistit domácími prostředky nebo speciálními produkty

Důležité je také vědět, kdy je nejvhodnější čas k mytí oken. Nejlepší je zatažená nebo oblačná obloha a teploty kolem 15–20 stupňů. Docílíte tím toho, že nebudou vidět nevzhledné pruhy, které se při leštění nebo mytí mohou objevit. Okna pak budou zářit, pokud si vyhrajete s leštěním. Dokonale čistá okna tak můžete mít delší dobu. Většina žen myje okna 2–3× ročně, tyto triky jim ušetří výrazně dost času.

Zdroj: https://www.bobvila.com/articles/how-to-clean-windows/