Drahé pistácie nechte klidně ležet v obchodě. S trochou trpělivosti si snadno vypěstujete vlastní

Pistácie patří mezi nejoblíbenější druhy ořechů. Bohužel jsou v obchodě velmi drahé a jen málokdo si je může dovolit pravidelně. Dobrou zprávou je, že si je můžete vypěstovat doma. Půjde jistě o velký experiment, ale může vám to ušetřit stovky korun za vynikající a velmi zdravé oříšky. Naučte se, jak pěstovat pistácie v pohodlí domova.

Jak pěstovat pistácie v květináči?

V bytě si klidně můžete vypěstovat pistáciové oříšky, ale musíte zvolit správnou odrůdu. Pistacia lentiscus nebo Pistacia chinensis jsou hlavně okrasné, ale z Pistacia vera získáte mnoho vynikajících plodů. Na pěstování přitom potřebujete jen květináč, ve kterém vám bude rostlina vzkvétat. Držte se pár osvědčených kroků a získáte jedinečnou rostlinu přímo ve svém bytě.

Doporučený článek:  Se správným postupem bude čalounění v autě znovu čisté

Nepražené pistácie nechte klíčit ve vodě po 48 hodin. Vše dělejte při pokojové teplotě, aby měla pistácie možnost klíčit. Potom plod vložte do vlhké utěrky a odložte na 6 týdnů do lednice. Následně je vyndejte a nechte ležet 4 dny na lehce osvětleném místě o pokojové teplotě. Poté je můžete zasadit do 15 cm hlubokého květináče a položit na slunné místo. Výsadba je nejlepší na konci jara.

Zdroj obrázku: Freepik

Fakta o pěstování pistácií, která musíte znát

Při pěstování musíte myslet na pár základních věcí. První je, že pistácie milují sluneční světlo. Již od semene je musíte pěstovat na slunném místě. Budete se divit, ale pistácie mají rády suchou půdu. Se zaléváním to proto nemusíte přehánět a zajistěte jim odtok přebytečné vody z květníku, jinak vám tato úžasná rostlina doma rozhodně nepřežije.

Doporučený článek:  Proti mšicím je třeba zakročit rázně. Domácí postřik zachrání rostliny doma i na zahradě

Na zalévání ale také nesmíte zapomínat. Pistácie vyžaduje pravidelné zalévání, ale po malých dávkách. Voda je důležitá pro rozvoj rostliny i samotných plodů. Pistácie rostou na keřích, které nesmíte nechat přes zimu venku. Jestli budete mít květináč na terase nebo balkonu, musíte ho na zimu přesunout do bytu. A nakonec buďte trpěliví, protože rostlina roste velmi pomalu.

Zdroj: https://www.thespruce.com/growing-pistachio-trees-5093484