Nepostradatelný lék nejen do zimy: majoránkovou mast si snadno vyrobíte z pouhých dvou ingrediencí

Majoránková mast by neměla chybět v žádné domácnosti. Je to univerzální lék, který je navíc přírodní, a nemusíte se tak obávat žádných vedlejších účinků. Povinností našich maminek i babiček bylo mít tuto mast v lékárničce, protože pomůže proti rýmě, hojí drobné ranky a také se díky ní zbavíte zánětů nosní sliznice.

Jakými způsoby můžete majoránkovou mast využít?

Majoránka je bylinka, kterou sice používáme především v kuchyni, ale bude se hodit také do domácích mastí. Je skvělým pomocníkem například při trávení, pomůže od pálení žáhy nebo se s její pomocí zbavíte žaludečních vředů. Trávicí systém se uklidní a vy si znovu budete moci dát oblíbené jídlo. Má protizánětlivé vlastnosti, hodí se tedy i do lékárničky. Pomůže od chřipky nebo nachlazení.

Doporučený článek:  Mazlíčci potřebují během zimy udržet v teple. Dny doma zpestří zábavné aktivity

Jak majoránkovou mast aplikovat? Nadšení budete především z toho, kolik stojí. Můžete ji koupit v lékárnách a nevyjde na více než 20 korun českých. Je to univerzální mast, kterou můžete mít kdykoliv při ruce. Pokud si ji rozetřete kolem nosních dírek, velmi brzy se zbavíte rýmy a dalších příznaků nachlazení. Můžete ji použít také na hemeroidy, popáleniny, v zimě uleví od omrzlin.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak si mast vyrobit doma?

Majoránkovou mast si velmi jednoduše vyrobíte také doma, protože k tomu budete potřebovat pouze dvě suroviny. Základem je máslo nebo mnohem lepší lanolin a také majoránka. Obě ingredience pak smíchejte dohromady a nastrouhejte. Počkejte, až bude tuk zelený, a nechte odstát na chladném místě asi 24 hodin – můžete směs nechat v lednici.

Doporučený článek:  Zbavte svůj domov nebezpečných roztočů. Pobyt na mrazu je vyžene z matrace i povlečení

Druhý den pak zahřejte, aby měla mast tekutou konzistenci. Můžete to udělat ve vodní lázni, protože tak si mast uchová všechny vitaminy. Tuk pak přelijte přes cedník do nádoby, ve které budete mast skladovat. Nejlepší jsou malé zavařovací sklenice, které se budou dobře přenášet a můžete je mít kdykoliv při ruce.

Zdroj: https://www.healthline.com/health/diy-herbal-salves#diy-herbal-salve