Kopřiva je po staletí uznávaná v lidovém léčitelství. Není divu, spektrum jejích vlastností přínosných pro lidský organismus je extrémně široké. Ke sběru kopřiv je nejvhodnější duben, kdy jsou rostliny ještě mladé a plné živin. V minulosti se obklady z listů používaly k léčbě kožních onemocnění. Dnes se pro vysoký obsah kyseliny listové doporučuje pití nálevů těhotným a kojícím ženám.
Vyrobte si šťávu
Kopřivová šťáva je velmi oblíbená, a můžeme ji dokonce zakoupit v některých supermarketech. Pokud ale chcete mít jistotu, že je vyrobená z kvalitních ingrediencí, je lepší, když si ji připravíte sami. Stačí natrhat asi kilogram výhonků, omýt je pod tekoucí vodou a nakrájet. Pak je vložte do odšťavňovače a snažte se z nich vymačkat co nejvíc šťávy. Používejte ji ke zlepšení stavu pokožky a vlasů. Pokud ji budete užívat vnitřně, nepřekračujte množství 20 ml denně.
Pití odvaru z kopřivy se doporučuje lidem trpícím chudokrevností. Dá se i vařit, a to tak, aby si zachovala co nejvíce živin. Pokud máte čerstvé kopřivy, nevařte ji déle než půl minuty. U sušených listů můžete vařit nejvýše dvě minuty. Delší vaření způsobí, že odvar změní barvu a vůni a stane se extrémně močopudným. Obecně se doporučuje používat spíše sušené listy.
Vařte si z ní čaj
Kopřivový čaj můžete pít po celý rok. Snižuje špatný cholesterol, příznivě působí na krevní tlak a díky antibiotickým vlastnostem pomáhá v boji proti nemocem a infekcím způsobeným bakteriemi a plísněmi. Zmírňuje revmatické a svalové bolesti. Neměl by se ale pít v nadměrném množství, dopřejte si maximálně čtyři menší šálky denně.
Pití nálevu stimuluje sekreci žaludečních šťáv, což má příznivý vliv na trávicí systém. Zrychluje metabolismus, a tím podporuje hubnutí. Také snižuje padání vlasů a podporuje jejich celkové zdraví. Při pravidelném užívání se sníží menstruační bolesti a celkově budete mít více energie. Kopřivu neužívejte před operací a při boji s chronickým onemocněním ledvin.
Zdroj: https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-664/stinging-nettle