Zlatý prášek z Indie nesmí v kuchyni chybět. Kurkuma posiluje mozek a nedovolí propuknout rakovině

Kurkuma je známá tím, že má řadu pozitivních účinků na zdraví. Má antivirové, protiplísňové a antibakteriální vlastnosti. Uklidňuje žaludek, pomáhá i při menstruačních bolestech a podporuje proces hojení jizev a ran. Toto zlaté koření pochází z Indie a je velmi bohaté na živiny.

Kurkuma – zlatý prášek

Je to koření se silnou, kořenitou vůní. Je základním kořením při přípravě kari, ale hodí se i k luštěninám, pokrmům z rýže nebo zapečeným těstovinám. Díky silnému barvivu se používá také k barvení dezertů a pečiva. Dodává pokrmům výraznou žlutou barvu.

Doporučený článek:  Proč se vyplatí užívat ostropestřec mariánský?

Co v ní najdeme?

Obsahuje především kurkumin, což je léčivá sloučenina s protizánětlivými vlastnostmi. Jeho vstřebatelnost se výrazně zvyšuje v kombinaci s černým pepřem. Druhou cennou složkou je esenciální olej turmeron, který zlepšuje fungování nervových buněk.

Zdroj obrázku: Freepik

Pro zdraví mozku

Kurkuma je zajímavá tím, že pomáhá předcházet Alzheimerově chorobě. Jak kurkumin, tak tumeron mají pozitivní vliv na mozek. Turmeron stimuluje nervové buňky k množení a lze ho použít při rekonvalescenci po mozkových příhodách.

Proti rakovině

Kurkuma působí preventivně proti vzniku nádorových onemocnění a také může být používána jako doplněk ke konvenční léčbě. Snižuje toxicitu léků používaných při léčbě rakoviny prsu. Je prospěšná i při léčbě dalších typů rakoviny, například rakoviny kůže, plic, žaludku, slinivky, jater. Kurkumin také příznivě působí na střevní polypy.

Doporučený článek:  Nejlepší okamžik je teď! Po poslední cigaretě pocítíte změnu už po osmi hodinách

Kurkuma při nachlazení

Vzhledem k jejím analgetickým a antivirovým vlastnostem jde s úspěchem užívat při nachlazení. Je ideální pro imunitu a snížení infekcí. Do litru vody přidejte špetku kurkumy, 2 kuličky pepře a nakrájený citrón a vše povařte. Po vychladnutí můžete přidat med a tento nápoj popíjet dvakrát denně. Dokáže zmírnit jak bolest, tak i příznaky nachlazení.

Pozitivní vliv na střeva

Oceníte ji i v případě zažívacích potíží nebo bolestí žaludku. Zlepšuje metabolismus a urychluje trávení, a tím podporuje i hubnutí. Pokud každé ráno vypijete sklenici vody se špetkou kurkumy, pepře a citronové šťávy, dosáhnete zrychlení metabolismu.

Zdroj: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7446227/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6835707/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2781139/, https://stemcellres.biomedcentral.com/articles/10.1186/scrt500, https://www.healthline.com/nutrition/top-10-evidence-based-health-benefits-of-turmeric