Jedlá soda jako univerzální čistič a řešení ucpaného odpadu

Máte doma zásobu jedlé sody? Soda je užitečná v mnoha situacích. Funguje jako prací prostředek, pomůže vám při úklidu a dokáže vyčistit odpad. S čím jedlou sodu kombinovat, abyste ji mohli takovými způsoby využívat? Jak s pomocí jedlé sody opravit třeba ucpané umyvadlo, aniž byste museli volat instalatéra? To vám ukážeme v tomto článku.

Ocet se sodou vyčistí potrubí

Připravte si jednu sklenici jedlé sody a jednu sklenici octa. Ocet zahřejte v mikrovlnné troubě. Jedlou sodu nasypte do dřezu, který chcete opravit. Následně dovnitř nalijte teplý ocet. Obě látky začnou okamžitě reagovat a šumět. Poté zalijte umyvadlo litrem vroucí vody. Po několika hodinách zkontrolujte, zda je potrubí odblokované, ideálně tedy tuto metodu použijte večer. Mělo by to pomoci.

Doporučený článek:  Skvrny od vodního kamene vyčistí suroviny z kuchyně

Pokud zrovna nemáte po ruce čistič odolných skvrn, připravte si ho z jedlé sody a vody. Použijte je ve stejném poměru. Pastu vetřete starým zubním kartáčkem s tvrdými štětinami do skvrny. Tímto způsobem se zbavíte zbytků kávové sedliny na kuchyňské lince nebo zašlých spár v koupelně. Nanesenou pastu po několika minutách omyjte a osušte.

Hrnce se sodou vydrhnete snáz

Jedlá soda vyčistí připálené hrnce. Už nebudete muset ztrácet dlouhý čas drhnutím, stačí, když použijete trochu sody. Do připáleného hrnce dejte asi šest lžiček jedlé sody a zalijte ji vroucí vodou. Ideálně to proveďte večer před spaním. Ráno vodu vylijte a spáleninu jednoduše setřete houbičkou, půjde dolů jako po másle.

Doporučený článek:  V bílém povlečení se spí jako v nebi. O svou zářivou bělost ale může snadno přijít

Jedlou sodu byste měli přidávat do pračky při každém praní. Stačí jedna až dvě lžíce. Díky svému složení spolehlivě změkčuje vodu, ale i prádlo. Zároveň zvyšuje účinnost pracího prostředku. Pokud ji přidáte k bílým tkaninám, krásně je vybělí. Dokáže plně nahradit aviváž, jelikož dokáže neutralizovat pachy a prodlužuje svěžest vypraných textilií. Dalším bonusem je to, že jedlá soda zabraňuje tvorbě vodního kamene.

Zdroj: https://www.smithsplumbingservice.com/blog/2020/october/diy-drain-cleaning-solutions/