Elixír mládí je ukrytý v drobném ovoci. Borůvky udrží mozek i tělo v nejlepší kondici

Jsou sladké, chutné a mají málo kalorií. Především jsou však mimořádně výživné. Borůvky jsou skutečným pokladem mezi ovocem. Pokud je budeme konzumovat pravidelně, budou pozitivně ovlivňovat náš mozek. Tento fakt potvrdilo několik odborníků na výživu.

Snižují riziko demence a Alzheimerovy choroby

Studie publikované ve více časopisech experimentovaly s tímto chutným ovocem a vlivem na náš mozek a paměť. Jeden z těchto experimentů probíhal s lidmi ve zralejším věku, kteří konzumovali šťávu z lesních plodů po dobu 12 týdnů. Na konci studie účastníci, kteří měli zpočátku problémy s pamětí, zaznamenali výrazné zlepšení.

Doporučený článek:  Zcela se vyhýbat máslu by byla chyba. Neškodí, zdraví naopak prospívá

Byl publikován další důkaz velkoleposti tohoto ovoce. Podle studií byl zaznamenán vyšší průtok krve v klíčových oblastech mozku u dospělých lidí v různém věku, kteří systematicky konzumovali toto ovoce. Účastníci také přiznali, že se dokážou více zaměřit na náročnější úkoly a jejich paměť je lepší. Závěr je tedy velmi jednoduchý. Borůvky, konzumované systematicky, mohou pozitivně ovlivnit naši schopnost myslet a uvažovat.

Zdroj obrázku: Freepik

Vlastnosti borůvek

Borůvky mají vysokou nutriční hodnotu. Toto ovoce je bohatým zdrojem vitamínů a makro- a mikroelementů. Obsahují vitamíny A, B, C a E. Z minerálů obsahují zinek, draslík, selen, měď, hořčík, železo a vápník. Důležité je, že borůvky jsou vzhledem k nízkému obsahu kalorií ideálním dietním produktem. Plody regulují trávení a jsou užitečné v boji proti ateroskleróze nebo střevním parazitům u dětí. Jejich účinnost byla potvrzena v prevenci mnoha chorob.

Doporučený článek:  Jaké zdravé tuky si dopřát a v čem najdete ty nezdravé?

Borůvky obsahují nejvíce antioxidantů ze všech druhů ovoce a zeleniny podle údajů několika výzkumných institucí. Mají také příznivý vliv na mozek a výrazně zpomalují proces stárnutí, což se přímo promítá do kvality života starších lidí. A co víc, borůvky mají uklidňující a analgetický účinek. Pomáhají také při poklesu nálady a depresích. Kromě toho zabraňují rakovině, kardiovaskulárním onemocněním a udržují dobrý zrak a mladistvý vzhled pokožky.

Zdroj: https://www.bbcgoodfood.com/howto/guide/health-benefits-blueberries